Pošta

Víc pošťáků než v Česku mají jen v Británii! Je tu ale jeden velký rozdíl

Víc pošťáků než v Česku mají jen v Británii! Je tu ale jeden velký rozdíl
Zdroj: TN.cz

V celé Evropské unii pracují téměř dva miliony lidí v poštovních službách. Při přepočtu na obyvatele je nejvíce pošťáků ve Velké Británii, následuje Česko. Naopak nejméně jich mají v Portugalsku a Řecku.

Počet zaměstnanců v poštovních službách v členských zemích EU dlouhodobě klesá. Ještě v roce 2008 bylo na 10 tisíc obyvatel průměrně 48 pošťáků, loni to bylo o šest méně. Na poště pracovalo 1,8 milionu lidí, téměř 1,1 milionu byli muži. Vyplývá to z nově zveřejněných dat evropského úřadu Eurostat.

Aktuální údaje napovídají, že Česko je "pošťáckou velmocí". Na 10 tisíc obyvatel u nás připadá 59,6 zaměstnanců pošty. Více jich je pouze ve Velké Británii - 61,4. Na třetím místě je Slovinsko, následuje Maďarsko a Slovinsko. Do čísel se počítají jak samotní pošťáci, tak kurýři.

Naopak nejméně lidí v poštovních službách pracuje v Portugalsku (16,5), Řecku (16,7) a na Kypru (17,1), který ale Eurostatu nedodal spolehlivá data. S odstupem následuje Litva (24,4) a Španělsko (26,8). Unijní průměr je 42,1 pošťáků na 10 tisíc občanů.

 

Zdroj: Eurostat

Související obsah

Už brzy by ale Česko mohlo o druhé místo v žebříčku přijít. Česká pošta totiž plánuje zrušit sedm tisíc pracovních míst. "I ve světle aktuálních čísel Eurostatu je zjevné, že rozhodnutí zeštíhlit podnik je sice sociálně a politicky citlivé, avšak v současných podmínkách, a to i mezinárodních, správné," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

Podívejte se na reportáž TV Nova o rušení míst na poště:

Kovanda také upozornil na velký rozpor mezi britskou Královskou poštou a Českou poštou. Zatímco Češi poštovní služby neustále kritizují, s ostrovní poštou je podle nejnovějšího průzkumu spokojeno 78 procent zákazníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz