Zdeněk Ondráček

Ondráček měl ve vysokoškolské práci opisovat! Od studentů kradl odstavce

Hned dvěma ministrům vlády Andreje Babiše (ANO) zlomilo v minulém roce vaz údajné opisování v jejich závěrečných vysokoškolských pracích. Podle Mladé fronty Dnes má podobný problém také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten ve své dizertační práci údajně přebíral celé pasáže z bakalářských a diplomových prací jiných studentů, aniž by je citoval a uváděl jako zdroj. Na nařčení už reagoval také samotný poslanec. Prohlásil, že zůstává v klidu a řeší další právní kroky na svou obranu.

Poslanec Zdeněk Ondráček získal v roce 2011 doktorát na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ve své dizertační práci "Násilí jako sociálně patologický jev v rodině" měl ale údajně opisovat, informoval deník Mladá fronta Dnes

Ondráček má v textu hojně citovat odborné publikace a analýzy. Přebírané pasáže pak označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou. Mezi nimi však podle deníku používá celé odstavce doslovně opsané z jiných studentských prací, případně pouze lehce pozmění slovosled, vymění či přidá slovo.

Ty už však nijak neoznačuje ani necituje. O jejich použití se neměl zmínit ani v seznamu použitých zdrojů a texty tak vydává za své. "Rodina určuje sociální statut dítěte, je rozhodující, pokud jde o jeho sociální prestiž a sociální sebeuvědomění. Prostřednictvím rodiny si také dítě uvědomuje své místo a svou roli ve společnosti. Rodina, sociální vztahy v ní a způsob výchovy budou pro dítě zázemím, ze kterého bude vycházet, až si založí svou vlastní rodinu,“ píše podle deníku například Michaela Žerovnická v diplomové práci Dítě v neúplné rodině, kterou obhájila na pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci šest let před poslancem Ondráčkem.

Související obsah

Úplně stejné věty se měly objevit také v dizertační práci komunistického poslance. "Myslel jsem, že budu obviněn z pedofilie, znásilnění či cizoložství a vyřádí se na mně zásahovka, ale zatím je to jen opozicí oblíbené plagiátorství. Tím mi vyhrožují už přes 3 roky," napsal Ondráček na facebooku. "Věřte, že zatím zůstávám v klidu a řeším další právní kroky na svoji obranu. Posiluji také ochranu svých blízkých. I s novým pojetím demokracie je potřeba bojovat právními prostředky," dodal komunistický poslanec.

Zdroj: facebook

Univerzita údajně po odevzdání nic podezřelého neobjevila. "Kontrola práce proběhla v systému Theses v předchozích letech, v té době neodhalila shodu s dalšími vloženými pracemi jiných autorů," řekla deníku mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Podle ní se bude univerzita novým zjištěním zabývat. Jasno by mohlo být do měsíce.

Související obsah

Podobné podezření se u politiků neobjevuje poprvé. Skončit ve funkci ministryně spravedlnosti musela v minulém roce kvůli údajnému opisování také Taťána Malá (ANO). Šlo o její diplomové práce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků.

Ve stejném roce rezignoval také ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD), který čelil podezření, že se dopustil plagiátorství ve své bakalářské práci.

Připomeňte si rezignaci ministryně Taťány Malé v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz