Zahraničí

Američané chtějí sankce proti Turecku! Nesouhlasí s operací v Sýrii

Už druhým dnem trvá turecká pozemní ofenzíva proti Kurdům na severu Sýrie. A američtí republikáni chtějí uvalit na Turecko sankce. Trump si stále stojí za svým rozhodnutím, kdy nechal stáhnout vojáky ze Sýrie, ale se sankcemi souhlasí. Turecko v pátek oznámilo, že přišlo o jednoho vojáka, pobilo prý ale 342 kurdských bojovníků, které nadále označuje za teroristy.

O svých plánech na zavedení sankcí informovali republikáni ve čtvrtek ve Sněmovně reprezentantů. "Prezident Erdogan a jeho režim musí čelit vážným důsledkům za nemilosrdné útoky na naše kurdské spojence v severní Sýrii, kteří utrpěli tisíce obětí v boji proti ISIS a pomohli nám chránit vlast," citoval kongresmanku Liz Cheneyovou portál Fox News.

Podle ní se také Kongres už dlouho obává spolupráce režimu Erdogana s americkými protivníky, a to například s Ruskem. "Pokud chce být s Tureckem zacházeno jako se spojencem, musí se chovat jako jeden z nich," doplnila Cheneyová.

Prezident Donald Trump je za své chování velmi kritizován. Především za výrok, že Kurdové Americe také nepomohli během druhé světové války. Sankce ale připouští. Přijal by je za předpokladu, že se Turecko bude chovat nehumánně. Zemi také varoval, že zaútočí na jejich ekonomiku, pokud překročí určité hranice.

 

Související obsah

"Řekl jsem prezidentovi Erdoganovi, aby zajistil, že se nikomu z našich vojáků nic nestane. Pokud se dopustí čehokoliv, co bychom nepovažovali za humánní, může jejich ekonomiku čekat citelný zásah," prohlásil americký prezident Donald Trump.

Turecká invaze označovaná jako Pramen míru už připravila podle agentury AP o život třináct civilistů na obou stranách hranic a také podle tureckých údajů 342 kurdských bojovníků. Turecká armáda také v pátek potvrdila úmrtí prvního tureckého vojáka, kterého označila za "mučedníka", další tři vojáci jsou prý zranění. Na útěku jsou podle odhadů desítky tisíc civilistů.

Podívejte se na reportáž o operaci v Sýrii z Televizních novin:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz