Ferdinand Peroutka

Zemanův výrok u soudu! Rozhodne, zda náleží omluva vnučce Peroutky

Zemanův výrok u soudu! Rozhodne, zda náleží omluva vnučce Peroutky
Zdroj: TN.cz

Ministerstvo financí se nemusí omlouvat vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výrok prezidenta Miloše Zemana, který přiřkl Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman. Kaslová se domáhala omluvy "za nesprávný úřední postup". Verdikt není pravomocný. Kaslová avizovala, že se odvolá.

Kaslová se na ministerstvu domáhala odškodnění ve formě omluvy státu za nesprávný úřední postup poté, co původní verdikt nařizující Kanceláři prezidenta omluvu, zrušil Nejvyšší soud s tím, že za škodu způsobenou při výkonu státní správy zodpovídá ministerstvo financí. Ministerstvo její nárok odmítalo s tím, že projev prezidenta není úřední postup, takže se není za co omlouvat.

Spor se táhne už přes tři roky. Nejprve soud nařídil Kanceláři prezidenta omluvu, odvolací soud sice verdikt zmírnil tím, že za některé věci se Kancelář omlouvat nemusela, za výrok přisuzující Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman, ale ano.

Kancelář podala dovolání a v dané lhůtě se neomluvila, když jí exekutor napařil pokutu 100 tisíc korun za nerespektování verdiktu, požádala Nejvyšší soud o odklad, čemuž soud vyhověl. V květnu 2018 pak Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Případ se tak vrátil na začátek k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Související obsah

Sporný projev pronesl prezident na konferenci Let My People Live pořádané v roce 2015 k 70. výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora. Zeman řekl, že Peroutka zveřejnil v časopise přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman".

"Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," tvrdil Zeman. Ukázalo se ale, že autorem výroku je Jan Stránský. Článek Hitler je gentleman, který měl být podle prezidenta vlevo dole, také nikdy nebyl nalezen a to i přesto, že prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček v tomto směru vyvíjel velké úsilí a prezident případnému nálezci z řad veřejnosti přislíbil odměnu 100 tisíc korun.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ferdinand Peroutka

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz