Změna času

Konec střídání letního a zimního času? Přinese to výhody, tvrdí experti

Konec střídání letního a zimního času? Přinese to výhody, tvrdí experti
Zdroj: Getty Images

Na konci října čeká Česko další změna času. Podle lékařů může mít střídání času negativní dopad na naše zdraví. Odborníci se shodují, že především způsobuje problémy se spánkem. Podle zahraniční studie tři dny po změně hrozí i vetší riziko infarktů. Velkou výhodu v plánovaném zrušení změny přechodů na letní čas vidí i ekonom Lukáš Kovanda.

"Z mého psychologického pohledu není jednoznačné, jestli je ponechání pouze jednoho času dobrou zprávou. Zdá se mi však, že převažují výhody. Lidé se nebudou muset přenastavovat, i když jen o hodinu. Někteří jedinci jsou citliví a i jedna hodina je velkým zásahem do cirkadiánního rytmu (Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, tedy kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou - pozn. redakce), " popsal TN.cz psycholog Tomáš Morávek.

Podle psychologa nemají někteří lidé rádi změny. "Často tím trpí," popsal Morávek s tím, že změnou času mohou nastat problémy se spánkem. "Existují různé zprávy, že problémy se spánkem mohou po změně přetrvávat i dva týdny až měsíc, než se lidé úplně zadaptují. Kvůli nedostatku spánku mohou být lidé podle psychologa podráždění a náladoví. Celkově si však myslím, že tak velký vliv na naše pohody a nepohody střídání času nemá," zakončil psycholog.

Problémy se spánkem potvrdila i praktická lékařka. "Změny času vyvolávají poruchy spánku. Vliv také mohou mít na tlak, protože lidé po změně jinak vstávají a jinak si berou léky," řekla Irena Moravíková, praktická lékařka z České Lípy. "S velkými zdravotními problémy jsem se kvůli změnám času nikdy nesetkal. Lidé však mohou mít problémy se spánkem," dodal praktický lékař Václav Šmatlák.

Související obsah

Zrušení střídání času je i podle ekonoma dobrou zprávou. "Už aby to bylo. Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu jasně zvyšuje," popsal ekonom Lukáš Kovanda.

Podle ekonoma je ten zimní, tedy pravý středoevropský čas, ideálně nastaven pro člověka. Ve změně vidí Kovanda jen nevýhody. "Způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám," řekl Kovanda.

"Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida. Lidskému organismu ale nesvědčí ani podzimní návrat ke standardnímu času," dodal Kovanda, který zřejmě vycházel ze zahraničních studií. O negativním vlivu přechodu na letní čas se zabývali například ve Švédsku. Vědci vydali studii, podle které je až třikrát vyšší riziko infarktů, které přetrvává až tři dny po přechodu na jiný čas.

Podle původních plánů mělo střídání časů skončit už letos, zkraje roku ale už bylo jasné, že se to takto rychle nestihne. Nový termín stanovený Evropskou unií je tak rok 2021. Více najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz