Zahraničí

Bitva o Manbidž pokračuje. Ruské jednotky zpomalily postup Turků

Ruské jednotky zpomalily postup turecké armády proti Kurdům a jejich spojencům u města Manbidž. Rusko, které je klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Assada, hlídkuje na linii, která odděluje syrské a turecké jednotky, a brání tak jejich střetům.

Osm dní – tak dlouho už trvá turecká ofenziva na severu Sýrie. Teď se turecké jednotky a jejich syrští spojenci přiblížili ke klíčovému příhraničnímu městu Manbidž. Od kurdských jednotek, kterým na pomoc přispěchala syrská armáda, je oddělují ruští vojáci.

Právě syrským vládním jednotkám se podařilo strategické město dobýt poté, co se z něj stáhli američtí vojáci, kteří oblast do té doby pomáhali zajišťovat. Ve středu do Turecka zamířil americký viceprezident Mike Pence, aby se tam setkal s tureckým prezidentem Erdoganem.

"Cílem této delegace je dosáhnout příměří. Uvalíme na ně ty nejtvrdší sankce, jaké si vůbec umíte představit. Máme toho na skladě dost, včetně masivních cel na ocel. Jejich lodě do Spojených států přivážejí velké množství oceli," řekl americký prezident Donald Trump.

Související obsah

Prezident Erdogan krátce před návštěvou delegace Spojených států znovu odmítl s okamžitou platností zastavit boje. Ofenziva si už přitom vyžádala desítky civilních obětí. Okolo 160 000 lidí muselo opustit své domovy.

"Nemůžete vyjednávat s teroristy. To je nereálné. Jsme státem, který bojuje proti teroristické organizaci, proti terorismu. Vy očekáváte, že si s teroristy sedneme a popovídáme si?" řekl turecký viceprezident Fuat Oktay.

Turecko považuje členy kurdských milicí v Sýrii za teroristy. V oblasti, která je teď domovem syrských Kurdů, chce vytvořit nárazníkovou zónu zasahující přibližně 32 kilometrů hluboko do syrského území. Žít by v ní nově mělo okolo dvou milionů syrských uprchlíků.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz