ENeschopenka

Lékaři odmítají nové neschopenky! Doplatí na ně i pacienti, tvrdí

Lékaři odmítají nové neschopenky! Doplatí na ně i pacienti, tvrdí
Zdroj: Profimedia

Praktičtí lékaři bijí na poplach kvůli systému eNeschopenek, který má fungovat už od příštího roku. Podle doktorů ale není dotažen do konce a namísto toho, aby přinesl zjednodušení, prý bude znamenat jen více práce. A negativně má ovlivnit i pacienty.

Už od 1. listopadu bude možné připojovat lékařské softwary k systému eNeschopenky. Za další dva měsíce by se eNeschopenky měly rozběhnout naplno a naostro. Od nového roku tak budou lékaři neschopenky vypisovat a posílat elektronicky.

"Elektronické zpracování přinese zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými (pojištěnci v dočasné pracovní neschopnosti), ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli," uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která systém připravuje.

Podle Sdružení praktických lékařů (SPL) ale přinesou eNeschopenky jedině chaos. Papírová neschopenka totiž úplně nezmizí a lékaři budou muset část elektronického formuláře tisknout a vyplňovat jak ručně, tak elektronicky. Psát se do něj budou příští kontroly nebo změny vycházek.

Související obsah

Neschopenka tak bude rozdělena na tři díly. Pokud lékař zjistí, že pacient je nemocný a nemůže do práce, vyplní elektronicky první díl, který obsahuje osobní a základní údaje o pacientově neschopnosti. Ten odešle na příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Druhý díl se bude tisknout a podle ČSSZ si ho pacient odnese domů. Třetí díl, ukončení neschopnosti, je znovu elektronický. Přestože budou mít do systému přístup i zaměstnavatelé, pokud si nezapnou notifikace, o neschopnosti svého zaměstnance se dozvědí jen od něj, kterému to ukládá zákoník práce jako povinnost.

Lékaři požadují, aby byl elektronický celý systém, jinak pro ně neznamená žádné ulehčení. "Je polovičatým řešením a dalším typickým příkladem toho, jak elektronizace nesmí vypadat," prohlásil předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské komory Svatopluk Býma.

Související obsah

Podle lékařů se zavedení eNeschopenek negativně dotkne i samotných pacientů. Kromě toho, že budou muset řešit, jak zaměstnavatele zpravit o své neschopnosti, bude prý problém i se stornováním neschopenky. Elektronická verze s tím podle SPL nepočítá.

"Je běžné, že pacientovi vystavíme pracovní neschopnost, ale ve firmě namísto ní nabídnou například náhradní volno. Pacient pak po nás chce ještě ten samý den neschopenku stornovat. (...) Nikdo nám doposud neřekl, jak máme postupovat. Na nedomyšlenost projektu proto zřejmě doplatí i pacienti," sdělil předseda SPL Petr Šonka.

Podle webových stránek ČSSZ bude možné neschopenku "jednoduše elektronicky ukončit k aktuálnímu datu".  Pokud by lékař vystavil neschopenku někomu, komu neměl, bude prý existovat "technické řešení, které ji umožní zrušit". To ale lékaři zatím neznají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz