Volby

V Česku se bude volit jinak! Změnit se má i hlasování ze zahraničí

Ministerstvo vnitra připravilo reformu volebních zákonů. Volby by měly být pouze jednodenní a lidé, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, budou moci volit korespondenčně. Změní se také vydávání voličských průkazů.

Ministerstvo považuje současné volební postupy v Česku za zastaralé. Jako jediná země Evropské unie máme například dvoudenní hlasování. Lidé přicházejí k volebním urnám v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Nově by měli volit během jediného dne.

Češi, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, nebudou nově muset dojíždět na volby na českou ambasádu. V případě prezidentských, sněmovních a evropských voleb budou moci vybírat kandidáty korespondečně. Zároveň budou mít možnost odhlasovat v předstihu.

Zároveň by měl vzniknout informační systém správy voleb, ve kterém bude jednotný seznam voličů. Obce tak nebudou moci vést šest tisíc voličských seznamů, jak je tomu dosud. Součástí systému budou i nástroje pro online obsazování volebních komisí a podávání kandidátních listin.

Související obsah

"Pro občana to znamená, že si například bude moci požádat o voličský průkaz u kteréhokoli obecního úřadu a žádost půjde podat i přes internet," přiblížil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Lidé budou moci také využít elektronické identifikace k podpisu petice na podporu nezávislého kandidáta.

"Zákon se nyní nachází v připomínkovém řízení, v plném rozsahu by měla nová úprava nabýt účinnosti v roce 2022. Některé novinky, jako třeba korespondenční hlasování v zahraničí, chce ministerstvo prosadit již pro sněmovní volby v roce 2021," uvedla mluvčí resortu Klára Dlubalová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz