Ministerstvo zahraničí

Filip a Grospič vyrazili do Turecka na sraz komunistů. Naštvali Petříčka

Filip a Grospič vyrazili do Turecka na sraz komunistů. Naštvali Petříčka
Zdroj: Profimedia

Český ministr zahraničí kritizuje účast českých komunistů na mezinárodním setkání komunistických stran v Turecku vzhledem k situaci v Sýrii. Uzavřené příměří mezi Turky a Kurdy končí v úterý večer.

Čeští komunisté vyrazili na 21. Mezinárodní setkání komunistických a dělnických stran v tureckém Izmiru, které se konalo na konci minulého týdne. Setkání se zúčastnil i předseda strany Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič.


To se nelíbí českému ministrovi Tomáši Petříčkovi (ČSSD). "Nejsem si úplně jistý, že tohle je správný signál směrem ke Kurdům. Vojtěch Filip by měl možná zvažovat, kdy, kde a koho navštívit," uvedl na svém facebooku.


Příměří mezi Kurdy a Turky v severní Sýrii končí v úterý v devět hodin večer středoevropského času. Hrozí obnovení bojů. "Pokud se nestáhnou, naše operace bude pokračovat. Domluvili jsme se tak i s Američany," prohlásil turecký ministr Mevlüt Cavusoglu podle arabské televize Al-Džazíra.

 
Podle Cavusogla se zatím kurské jednotky z oblastí ovládaných Turky stahují. Ti chtějí mít pod kontrolou třicet kilometrů široký pás na syrské straně hranic s Tureckem. Kurdové pro Al-Džazíru uvedli, že jsou stále ještě drží pozice asi na 30 procentech zmíněného území. Více si přečtěte zde.

Související obsah


"Evropská rada odsuzuje tureckou jednostrannou akci v severovýchodní Sýrii. Nikdo se nenechá ošálit takzvaným příměřím. Turecko by mělo ukončit své vojenské operace natrvalo, stáhnout své jednotky a respektovat mezinárodní humanitární právo. Cokoliv jiného znamená nepřijatelné lidské utrpení, vítězství pro Daesh (ISIS) a vážnou hrozbu pro evropskou bezpečnost," prohlásil v úterý předseda Evropské rady Donald Tusk podle agentury AP.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz