Střídání času

Většina Čechů chce zrušit změny času! Měl by platit letní, či "zimní"?

Většina Čechů chce zrušit změny času! Měl by platit letní, či "zimní"?
Zdroj: Getty Images

Většině Čechů střídání letního a "zimního" času nevyhovuje. Jsou mezi nimi především starší lidé, se zrušením změn času ale souhlasí respondenti napříč věkovými hranicemi. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Agentura STEM/MARK provedla první reprezentativní průzkum na téma střídání času od doby, kdy Evropská komise přišla s návrhem na jeho zrušení. Na rozdíl od online hlasování, kterého se mohli zúčastnit všichni občané EU bez ohledu na pohlaví nebo vzdělání, průzkum kopíruje rozložení české společnosti.

Jedinou výjimkou je věková kategorie. Vzhledem k tomu, že byl průzkum prováděn přes internet, nezahrnuje populaci starší 60 let. I přesto je věrohodnější než hlasování na stránkách Evropské komise, kterého se loni v létě zúčastnilo přes 4,6 milionu lidí. Většina pocházela z Německa.

65 procent dotázaných v průzkumu STEM/MARK uvedlo, že jim střídání času nevyhovuje. Možnost "rozhodně nevyhovuje" přitom volily více ženy a lidé starší 45 let. Změna času naopak naprosto vyhovuje osmi procentům dotázaných a spíše vyhovuje 27 procentům.

Související obsah

Od toho se odvíjí i další výsledek - se zrušením střídání času rozhodně souhlasí 38 procent lidí, 32 procent pak spíše souhlasí. Radikálnější byli znovu respondenti starší 45 let a také ti, kteří mají základní vzdělání nebo výuční list.

Jaký čas by si Češi přáli, jsme se ptali i v anketě:

Zatímco vláda se zatím neoficiálně přiklonila k možnosti, že by si mělo Česko ponechat středoevropský ("zimní") čas, většina Čechů by bralo spíše letní čas. V průzkumu bylo takových 44 procent, opačnou možnost zvolilo 24 procent respondentů. Zbývajících 31 procent si nebylo jistých.

Obavy lidí, kteří se nepřiklonili ani k jedné variantě, pramenily především z toho, že si každá země EU má zvolit svůj celoroční čas. 56 procent dotázaných uvedlo, že by měl v členských státech platit stejný čas. Zbytek podporuje možnost zemí na volbu.

Související obsah

Většina argumentů pro standardní čas se odvolává na biorytmus a soulad s přírodou. "Zimní čas je ten skutečný," odpovídali lidé v průzkumu. Zastánci letního času si chválili více světla po večerech i ráno. Střídání času zase prosazovali lidé kvůli tomu, že se dá lépe využít světlá část dne. "Děti chodí do školy i ze školy za světla," uvedli respondenti.

Pro jeden celoroční čas lidé obecně argumentují tím, že jsou po změně času unavení, hůře se jim spí nebo nechtějí vstávat o hodinu dřív. Zazněly ale i prozaičtější důvody - třeba to, že musí o hodinu posouvat ručičky na všech hodinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz