Kancelář

20 let v kanceláři? Možná dopadnete jako Emma! Můžete se tomu bránit

20 let v kanceláři? Možná dopadnete jako Emma! Můžete se tomu bránit
Zdroj: TV Nova

Dlouhé roky v kanceláři se podle odborníků může podepsat na našem zdraví. Vytvořili model jménem Emma, na kterém názorně ukázali, jak sedavé zaměstnání změní tělo.

Behaviorální expert William Higham se spojil s týmem s lékařů a snažil se odhadnout, jaké dopady bude mít na lidi sedavé zaměstnání v kanceláři. "V budoucnu by mohly mít kancelářští zaměstnanci podobně závažné problémy, jako měli dělníci v době průmyslové revoluce," řekl Higham pro zahraniční média.

Odborníci provedli průzkum mezi, ve kterém zkoumali 3000 zaměstnanců. Na základě výsledků studie vytvořili model v životní velikost, kterému dali jméno Emma. Emma má ukazovat, co kancelářské zaměstnání provede s tělem.

Pohled na Emmu ale není moc pěkný – má totiž ohnutá záda, zarudlé oči a břicho vypouklé. Navíc je bledá a má křečové žíly. Průzkum totiž zjistil, že 50 procent administrativních pracovníků si stěžuje na bolest oči, 49 procent zase na bolestivá záda a pouze o procento lidí méňe na bolest  hlavy. Křečové žíly mohou být způsobeny dlouhým sezením.

William Higham varuje zaměstnavatele a jejich zaměstnance, aby začali jednat. "Jinak všichni můžeme dopadnout jako Emma," varoval William Higham. Podle britského webu Metro mohou zaměstnanci svému tělu odlehčit od náročnosti zaměstnání například tím, že se každou hodinu na chvíli projdou. Důležité je také správné držení těla a ujistit se, že nemáte během sezení nohy křížem.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kancelář

Důležité Události

Píše se na Deník.cz