Domácí

Zákaz střeliva či olůvek na udice? Vláda se dohodla s myslivci i rybáři

Zákaz střeliva či olůvek na udice? Vláda se dohodla s myslivci i rybáři
Zdroj: Getty Images

Snaha Evropské unie zakázat olovo ve střelivu a rybářském náčiní vyvolal mezi českými myslivci, střelci a rybáři velké pozdvižení. Prozatím si však mohou oddechnout - vláda problematiku olova v nejbližších dnech projednávat nebude a ujišťuje je, že s plošným zákazem rozhodně nesouhlasí.

Ministerstvo životního prostředí se dohodlo se zástupci rybářů, střelců a myslivců na společném postupu k olovu. Výsledkem jednání je, že tato problematika do nové strategie ochrany životního prostředí na příštích deset let vůbec nebude zahrnuta.

Rybáři, myslivci i střelci si tak prozatím mohou oddechnout. Ministerstvo chce nejprve zpracovat studii, která bude vysvětlovat konkrétní dopady olova na životní prostředí České republiky. "Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že ministerstvo je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Tento postoj si hodlá obhájit i na půdě Evropské unie. "Ministerstvo takto bude nadále vystupovat při jednáních v Evropské komisi," slíbil Brabec.

Související obsah

Původní tzv. Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů 2020 - 2030 se měla zabývat problematikou olova, ministerstvo se ale nakonec rozhodlo ji přepracovat a olovo tam nezahrnout. Vláda na svém středečním jednání proto tuto strategii vůbec řešit nebude.

Evropská komise s návrhem na zákaz používání olova v rybářském náčiní a střelivu přišla už minulý rok. Rybáři a myslivci proti nápadu začali okamžitě ostře protestovat, olovo je pro ně totiž nenahraditelné. Podle evropské agentury ale olovo znečišťuje životní prostředí. Evropská komise předběžně plánuje zákaz od roku 2022.


Plošný zákaz střeliva s olovem se může dotknout i policistů. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz