Maturita

Studenti si mohou oddychnout! Povinná maturita z matiky nebude

Maturanti nejspíš nebudou skládat povinnou zkoušku z matematiky. Vláda podpořila zrušení plánu, podle kterého měli z matematiky už od roku 2021 maturovat všichni gymnazisté a studenti lyceí. Už od příštího školního roku také mají být slohy a ústní zkouška v režii škol.

"Rozhodně to neznamená, že by matematika nebyla důležitá, její výuka zůstává zachována, testována je rovněž těžší státní maturita z ní. Ale jde o to, aby byla zachována volba studentů mezi cizím jazykem a matematikou," popsal ministr školství Robert Plaga (ANO).

Součástí novely školského zákona je i návrh, aby od školního roku 2020/2021 přešla ústní a písemná část (slohová práce) maturity z českého a cizího jazyka opět do režie škol. "Stát by si ponechal pouze kontrolu nad didaktickými testy," doplnil Plaga.

V současnosti musí maturanti skládat zkoušku z českého jazyka a poté si vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Z té se píše jen didaktický test, u českého i cizího jazyka musí studenti napsat ještě slohovou práci a poté absolvovat ústní zkoušku. Výsledky se posuzují centrálně.

Související obsah

Nově by měli slohovou práci a ústní zkoušku posuzovat učitelé z dané školy. Podobně je tomu u dalších dvou nebo tří maturitních profilových předmětů, které se liší podle studijního oboru maturantů.

Vláda zároveň navrhla, aby byla novela projednána v Poslanecké sněmovně ve zrychleném řízení. "Je důležité, aby Sněmovna zaujala jasné stanovisko a ta nejistota, která u studentů a rodičů teď panuje, byla odstraněna," sdělil ministr.

Související obsah

Ministerstvo školství na konci února navrhlo, aby byla povinná maturita z matematiky zavedena od jara 2022. Původní znění novely školského zákona počítalo s povinnou maturitou z češtiny, cizího jazyka a matematiky pro všechny studenty gymnázií a lyceí už od roku 2021.

Podle ministerstva ale nejsou studenti na povinnou maturitu z matematiky připraveni. Letos poprvé úspěšnost maturantů v matematické zkoušce, kterou si mohou zvolit dobrovolně, stoupla. Neuspělo v ní 15,5 procenta maturantů.

Studenti se bouří proti povinné maturitě z matematiky. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz