Rakovina

Byli jste v létě u moře? Udělejte důležitou věc, která vám zachrání život!

Byli jste v létě u moře? Udělejte důležitou věc, která vám zachrání život!
Zdroj: Profimedia

Bronzově opálená pokožka určitě lichotí postavě víc než tvarohově bílá barva. Paradoxně nás však touha po dokonalém těle může přijít na několik jizev. V lepším případě.

Není to tak dávno, kdy jsme si o pobytu u moře a cestování po celém světě mohli nechat leda tak zdát. Dnes si často bez prosluněné dovolené na břehu moře či oceánu nedokážeme představit prázdniny. Počet lidí, kteří každý rok odcestují alespoň na pár dní blíž k rovníku, se oproti předrevolučním rokům mnohonásobně zvýšil. Úměrně tomu však stoupl také výskyt rakoviny kůže. Zatímco v roce 1980 zachytili lékaři zhoubné nádory kůže u 565 osob, v roce 2016 se nepříjemnou diagnózu dozvědělo 2 609 pacientů. Přitom jde o onemocnění, u kterého víme, co ho způsobuje, a dokážeme mu předcházet.

Na vzniku kožních nádorů se významně podílí ultrafialové záření, jehož přirozeným zdrojem je slunce. Čím blíž k rovníku se pohybujeme, tím vyšší je jeho intenzita. Zvyšuje se také při odrazu od vodní hladiny nebo sněhu. Nebezpečí rakoviny kůže nečíhá jen u moře, ale i v horách. S každými 300 výškovými metry roste intenzita ultrafialového záření o 4 %. Především v letních měsících proto odborníci doporučují vyhýbat se slunci alespoň v době mezi 11. a 15. hodinou. Děti do jednoho roku by se ultrafialovému záření neměly vystavovat vůbec.

Před negativními dopady slunečních paprsků nás dokáží chránit opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Ten uvádí, jaká část ultrafialového záření se při použití krémů dostane do kůže. Krém s faktorem 10 propustí 1/10 ultrafialového záření, faktor 50 už jen 1/50.

Související obsah

Další preventivní opatření doporučuje zaměřit svou pozornost na mateřská znaménka. Až 30–50 % maligních melanomů, které jsou jedním z nejagresivnějších typů rakoviny kůže, vznikají na podkladě pigmentového znaménka. Lékaři proto doporučují alespoň 3× do roka důkladně prohlédnout všechna znaménka. Změny tvaru, barvy, velikosti či dokonce objevení nových znamének je bezpochyby platným důvodem pro návštěvu kožního lékaře. Nádory kůže zpočátku nepůsobí nijak dramaticky – může jít o drobnou skvrnku, časem se však začnou rozrůstat a způsobovat další zdravotní obtíže. Včasně odhalený maligní melanom si často vystačí jen s chirurgickým odstraněním znaménka a jeho okolí. Rakovina zachycená v pozdějším stadiu však vyžaduje dlouhodobou léčbu a nemusí skončit vyléčením.

V současné době využívají lékaři při léčbě maligního melanomu moderní imunoterapii. Ukázalo se, že odblokováním dokáže proti nádorovému bujení velmi účinně bojovat sám imunitní systém pacienta. Nežádoucí účinky jsou navíc oproti chemoterapii minimální. Čím dříve lékaři nádor odhalí, tím větší je šance na úplné uzdravení.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz