Ústavní soud

Naděje pro lobbistu Janouška! Svitla mu šance na obnovení procesu

Lobbista Roman Janoušek má naději na obnovu procesu. Rozhodl o tom ve čtvrtek Ústavní soud. Janoušek dostal 4,5 roku za sražení ženy v opilosti.

Ústavní soud dal lobbistovi Romanu Janouškovi šanci na obnovení procesu, své rozhodnutí vyhlásil ve čtvrtek. Podle Janouška mělo při rozhodování o obnovování procesu dojít k pochybení pražského městského i vrchního soudu.

Janoušek jako důvod pro obnovení procesu uvádí nové znalecké posudky, které prý prokazují jeho závislost na alkoholu a zdravotní obtíže spojené s hematomem v době nehody, a také poruchu zorného pole, kvůli které prý ženu vůbec neviděl.


Soudy nižších instancí tyto znalecké závěry vzhledem k následnému Janouškovu jednání nepovažovaly za dostatečné pro obnovu procesu, ústavní soudci ale mají za to, že by mohly vést k jinému rozsudku. Otázkou obnovení procesu se tak nyní bude zabývat městský soud v Praze.

Související obsah


"Není úkolem Ústavního soudu, aby soudům určoval, jak mají důkazy hodnotit, tedy zda by uvedené nové důkazy směřující k prokázání nových skutečností mohly vést k jinému rozhodnutí o vině stěžovatele nebo jemu uloženém trestu v nalézacím řízení. Z rozhodnutí napadených ústavní stížností však neplyne, proč by tyto novoty k jinému rozhodnutí v trestní věci stěžovatele vést nemohly," vysvětlil Ústavní soud své rozhodnutí.
 

Roman Janoušek v roce 2012 způsobil nehodu, od níž ujel. Zastavil ale na světelné křižovatce, kde ho žena z poškozeného auta dohnala. Janoušek na ni najížděl a pak ji srazil, z místa pak ujel. Dechová zkouška prokázala, že řídil opilý.


Soud jej odsoudil ke čtyřem a půl letům vězení ve věznici s dozorem. Janoušek se snaží o obnovu procesu, v současnosti má výkon trestu přerušený.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz