Státní rozpočet

Je říjen a český rozpočet je už v minusu! Bude to horší, tvrdí ekonom

Je říjen a český rozpočet je už v minusu! Bude to horší, tvrdí ekonom
Zdroj: Profimedia

Český státní rozpočet má nejhorší říjnový výsledek od roku 2015. Na vině je podle ekonomů pomalejší růst ekonomiky a příliš štědrá vládní politika. Rostou ale i výdaje na investice, což může ekonomice pomoci.

Výdaje státního rozpočtu v říjnu překonaly příjmy o 19,6 miliardy korun. Poprvé od roku 2015 se tak bilance dostala do záporných čísel. "Na vině je pomalejší ekonomický růst, než s jakým vláda počítala, a loňské rozsáhlé plošné přidávání na platech a důchodech," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.


Pomaleji přitékají i peníze od Evropské unie, chybí asi 20 miliard korun. Navíc je letos potřeba ještě předfinancovat projekty na příští rok, aby bylo možné na ně čerpat co nejvíc dostupných dotací. Meziročně tak vzrostly náklady o 16 procent, tedy asi nějakých 13 miliard korun.

 


"Po očištění o vliv evropských peněz je letošní říjnový schodek o přibližně třináct miliard korun hlubší než podobně očištěný výsledek za prvních devět měsíců loňského roku," srovnal Kovanda. Podle nynějších výkonů to vypadá, že schodek za celý rok 2019 bude asi 35 miliard.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR


I podle ekonoma Štěpána Křečka se výdaje utrhly ze řetězu. "Nízká nezaměstnanost tlačí na růst mezd. To vede k prudkému nárůstu příjmů do státního rozpočtu. Výdaje však rostou ještě rychleji, takže státní rozpočet hospodaří se schodkem," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

 

Související obsah


Kladně naopak hodnotí růst investic. "Za deset měsíců letošního roku se proinvestovalo 101,1 miliardy korun, což je o 21,6 miliardy korun více než ve stejném období před rokem. Nárůst investic o 27,2 procenta lze hodnotit pozitivně, protože přispívá k růstu naší ekonomiky," vyhodnotil Křeček.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz