Zahraničí

Italské město rozdává domy zadarmo! Rodinám s dětmi nabízí i peníze

Italské město rozdává domy zadarmo! Rodinám s dětmi nabízí i peníze
Zdroj: Profimedia

Horská obec Cammarata v italské Sicílii se pyšní především výhledem na sopku Etnu. Bohužel v ní je až sto domů bez obyvatel. A to chce starosta změnit. Rozhodl se, že domy novým lidem nabídne zadarmo. Má to ale háček. Lidé musí nejdříve složit zálohu, tu jim však po renovaci nemovitosti obec vrátí zase zpět.

Populace na italském ostrově Sicílie ubývá a města chátrají. Problémy má také obec Cammarata. Ta nabízí krásné historické centrum, romantický výhled na západ slunce nebo na činnou sopku Etnu. Starosta Vincenzo Giambrone se rozhodl obec zachránit. Snaží se přesvědčit majitele opuštěných domů, aby je nabídli lidem, kteří je budou chtít opravit. A také v nich žít.

Pokud se někdo rozhodne chátrající dům koupit, musí zaplatit zálohu ve výši pět tisíc eur (přes 120 tisíc korun). Tu ale dostane zase zpátky. Podmínkou je udělat z nemovitosti rodinný dům nebo firmu. Další možností je restaurace či obchod. Vždy však musí být renovace dokončena.

Přednost mají podle deníku Mirror páry s dětmi. Ty dostanou od obce bonus ve výši tisíc eur (přes 25 tisíc korun). Giambrone chce z Cammaraty udělat opět rušné město. "Nemohu vystát, když vidím toto krásné, staré a historické centrum prázdné a jak se mění v ruiny. Bolí mě to," řekl CNN starosta. Některým budovám už totiž hrozí zřícení.

Související obsah

Obec není jediná, která se snaží přilákat nové obyvatele. Například město Sambuca na Sicilii nabízí domy za jedno euro (26 korun). Podobně je na tom také oblast Kampánie na jihu Itálie. V Británii si zase lidé mohli pořídit opuštěnou restauraci z 12. století jen za jednu libru (30 korun).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz