Domácí

Volby by vyhrálo ANO, druhé místo by získali Piráti. TOP 09 by neuspěla

Do Poslanecké sněmovny by se v říjnu podle průzkumu dostalo sedm politických stran. Nejsilnější pozici by si stále obhájilo ANO, na druhém místě by se umístili Piráti. Těsně pod hranicí pěti procent by skončily TOP 09, STAN a Trikolóra, které by tak nezískaly žádný mandát.

Podle průzkumu neziskového ústavu STEM hnutí ANO stále dominuje české politické scéně. Jeho postavení je stabilní - na rozdíl od Pirátů. Ti by se sice umístili ve volbách na druhém místě, jejich podpora ale není pevná a v čase kolísá.

Od červnového průzkumu lehce posílila levice a zastavila svůj propad. Sociální demokraté by ve volbách získali 6,5 procent, KSČM dokonce 8,4 procent. To samé se však nedá říct o TOP 09 a STAN. Obě se ve volebním modelu nachází těsně pod hranicí pět procent, která je podmínkou pro vstup do Sněmovny.

Průzkum ukázal, že mandát by nezískalo ani nové hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra, která by skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Své místo ve Sněmovně by si však obhájily ODS a SPD.

Související obsah

Občanští demokraté sice od červnového průzkumu zaznamenaly propad o necelá tři procenta, ve volebním modelu se ale umístili na třetím místě. I SPD se lehce propadlo o desetiny procenta. Hranici pět procent by těsně překročila KDU-ČSL.

Od posledních parlamentních voleb v roce 2017 posílily strany ANO, Piráti a KSČM. Všechny ostatní strany, které jsou aktuálně ve Sněmovně, se naopak propadly. Na nárůst jejich podpory či propad se můžete podívat v následující tabulce:

Průzkum STEM provedl ve dnech 11. 25. října 2019 na 1002 lidech starších 18 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz