Pracovní doba

Jen čtyři pracovní dny! Obří firma zavádí do praxe sen zaměstnanců

Jen čtyři pracovní dny! Obří firma zavádí do praxe sen zaměstnanců
Zdroj: Getty Images

Pracovat jen čtyři dny a mít třídenní víkend, to zní jako sen. Zdá se ale, že po něm touží nejen unavení zaměstnanci. O jeho výhodách hovoří ekonomové, politici, lékaři a kariérní kouči. Společnost Microsoft ho nyní zavedla v jedné za svých poboček, a to přímo v zemi proslulé přepracováním lidí.

Japonská pobočka amerického IT gigantu se zkráceným pracovním týdnem experimentuje již od srpna. Pokud bude mít změna dobré výsledky, začne volné pátky zavádět i v dalších zemích.

Zaměstnanci ho rozhodně kvitují s povděkem, i když Japonsko je zemí s obecně vysokou pracovní dobou, není neobvyklé, že ze lidé pracují i dvanáct hodin denně. Dokonce má japonština speciální pojem pro smrt z přepracování, karóši.

Všech 2300 zaměstnanců japonské pobočky se přitom nemusí bát, že by to zaznamenali na penězích. Firma jim vyplácí stejný plat, jako při plném úvazku. Přesto na tom neprodělá, zaprvé jí reálně klesly náklady, práce zaměstnanců je ale ve zkrácené pracovní době mnohem efektivnější. Díky volným pátkům se zvedla produktivita práce o 39,9 procent!

 

Související obsah

Prezident japonského Microsoftu Takuya Hirano se domnívá, že ve zkráceném pracovním čase jsou zaměstnanci nuceni hospodárněji nakládat s časem, volí proto například kratší, ale efektivnější schůzky. Den práce ušetří i náklady za energie nebo za papír – ve sledovaném měsíci ho zaměstnanci vytiskli téměř o šedesát procent méně.


Zkrácené úvazky mohou být řešením i na současný problém s nedostatkem kvalifikovaných lidí na trhu práce. Benefit v podobě méně pracovních dní při zachování plného platu může být v inzerátu atraktivním lákadlem. Nabízí se také jako řešení pro firmy, kde lidskou práci stále více nahrazují nové technologie.

Související obsah

Zastánci uvádějí jako největší výhodu zlepšení kvality života, menší stres, a tím pádem i větší produktivitu práce. Pozitivně se zkrácenému pracovnímu týdnu vyjádřili v minulosti i někteří politici, pro je například poslanec Miroslav Kalousek (TOP09) nebo europoslankyně Radka Maxová (ANO). Ta čtyřtýdenní pracovní týden vidí i jako šanci pro obecně stárnoucí a slábnoucí populaci.


Kratší pracovní týden není neznámou ani v České republice, zavedla ho například finanční společnost Citfin, banka Trinity Bank nebo digitální agentura Sherpas. Jiné firmy zavádějí alespoň zkrácenou sedmihodinovou směnu, nabízejí týden dovolené navíc, celozávodní volno například o vánočních svátcích, sick days, možnost homme office, klouzavou pracovní dobu či flexibilní úvazky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz