2000

Vzácná bankovka vyjde i na 20 tisíc! Může být i ve vaší peněžence

Dostat za dvoutisícovku více, než jakou má hodnotu, je snem každého. Některým se to může i splnit. Poradíme vám, jak se k takové bankovce chovat a kam se s ní obrátit.

Nejvzácnější dvoutisícovkou v oběhu je série E z roku 2007, která může vyjít i na dvacet tisíc korun. Objevit se ale u vás mohou i jiné vzácné bankovky s Emou Destinovou.


Většina vzácných dvoutisícovek se ale k široké veřejnosti nedostane, téměř všechny jsou neplatné. Určitou výjimkou může být dvoutisícovka z roku 1996, ale pouze, pokud je v dokonalém stavu. I tak se ale jedná pouze o drobný nárůst ceny nad její hodnotu.


"Člověk může nalézt nějaký chybotisk bankovky, posunutý tisk, případně špatně vytištěnou, s chybějícím vodoznakem či jiným ochranným prvkem, která unikla výstupní kontrole Státní tiskárny cenin, ale jejich kontrolní procesy jsou natolik dobré, že i kdyby nějakou takovou bankovku vytiskli, tak se do oběhu s největší pravděpodobností nedostane," vysvětlil numismatik Jan Jelínek.

 

Související obsah


Na snímku níže se můžete podívat, kde najdete sériové číslo bankovky vzor 2007, mělo by začínat E 01 až E 23:

Zdroj: TN.cz


Na cenu vzácné bankovky má vliv několik faktorů. Kromě její vzácnosti také stav a jaký je o ni zájem. Nejvzácnější československé bankovky mohou stát až miliony korun. "Lidé nemohou chtít za poškozené předměty to, co stojí perfektně zachovalé. Za horší zachovalost dostanete třeba i polovinu nebo méně, záleží na poškození," objasnil numismatik.


Pokud doma najdete vzácnou bankovku nebo minci, nesnažte se ji nějak vylepšovat, tedy například ostřihnout, vyžehlit nebo očistit. "Odborník toto pozná a cena jde pak rapidně dolů. To platí i v případě vzácných mincí, z vlastní zkušenosti vím, že lidé mince omývají a pak nešetrně otírají a v ploše mince pak zůstávají škrábance, které nejsou žádoucí," uvedl Jelínek.

 

Související obsah


Již dříve jsme psali o vzácné desetikoruně z roku 1993. Její hodnota může vyrůst až na 30 tisíc korun. Chyba na desetikoruně vznikla během přípravy v německém Hamburgu. "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu," popsala mluvčí České národní banky Denisa Všetičková. Více si o sběratelské raritě můžete přečíst zde.


Lidé, kteří vzácné platidlo najdou, se mohou obrátit například na numismatickou společnost Macho & Chlapovič. Ta bankovku nebo minci zdarma ohodnotí a také poradí, co s ní.


"Rádi vám jistě poradí i v jiných numismatických obchodech. Případně se obraťte na nějakého soudního znalce v oboru numismatiky, který by vám měl poradit i s případným prodejem, zde však může být služba zpoplatněna," doporučil Jelínek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz