Setkání

Armády Česka a Slovenska mají nakupovat společně. Zrychlí doprava mezi zeměmi

Armády Česka a Slovenska mají nakupovat společně. Zrychlí doprava mezi zeměmi
Zdroj: TV Nova

Na zámku ve Valticích společně zasedala česká a slovenská vláda. Ministři obou zemí se potkali už posedmé, řešili především problémy Evropské unie a NATO. Domluvili se také na spolupráci v oblasti dopravy a obrany.

Premiér Andrej Babiš přivítal svůj slovenský protějšek Petera Pellegriniho kolem desáté hodiny na nádvoří valtického zámku. Na Moravu přijela celá slovenská vláda a také všichni čeští ministři. Jednání zahájili slavnostním nástupem, při kterém armádní orchestr zahrál hymny obou zemí.

Ministři se poté přesunuli do jízdárny, kde český premiér slavnostně zahájil jednání. Řeč byla především o problémech, které by Slovensko a Česko měly řešit společně. Je mezi nimi například nákup a vývoj nových vojenských zařízení.

"Bude klíčové, aby to nebyly jen snahy o jednostranný obchod, ale rádi bychom spolupracovali na vývoji nových technologií, případně nákupu nových pásových vozidel a dalšího vojenského vybavení. To vše může být výsledkem společného vývoje. A při nákupu to minimálně povede ke snížení cen," sdělil Pellegrini na tiskové konferenci.

Podle Babiše by mělo Česko a Slovensko spolupracovat především na jednání v rámci Evropské unie. "Máme jasné představy o tom, jak by měla Evropská rada fungovat. Měla by to býv koaliční vláda Evropy a nejednat jen o tom, co nám naplánují úředníci," přiblížil český premiér.

Související obsah

Zároveň by podle Babiše měli premiéři a prezidenti členských zemí EU spíše debatovat, ne jen přednášet projevy. "Měli bychom mluvit o všem, co je potřeba a setkávat se častěji. (...) A aby to mělo nějakou dynamiku, něco z toho vypadlo," doplnil Babiš.

"Pomohlo by možná také to, kdyby byla jednání veřejná. Pak by se někteří lídři styděli za to, co tam předvádějí. (...) Také trpím tou neefektivitou času, kdy tam dlouhou dobu sedíme a jen diskutujeme a k ničemu nedospějeme," dodal Pellegrini.

Oba premiéři si pochvalovali spolupráci i v dalších oblastech, případně poučení jedné země druhou - v ekonomice, turismu, daních, školství, dopravě nebo zdravotnictví. "Myslím, že některé nápady bychom od sebe navzájem mohli okopírovat," prohlásil Babiš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz