Učitelé

O kolik si učitelé reálně polepší? Žádné tisíce to nebudou! PŘEHLED

O kolik si učitelé reálně polepší? Žádné tisíce to nebudou! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Učitelé si od příštího roku polepší, vláda schválila růst platů o osm procent. Pedagogická komora teď ukázala, o kolik reálně stoupnou průměrné mzdy ve školství. Školské odbory požadují navýšení o deset procent, před dvěma týdny se proto tisíce škol zapojily do stávky.

Odbory od začátku jednání požadovaly alespoň desetiprocentní růst platových tarifů ve školství. Vláda ale na začátku listopadu schválila zvýšení o osm procent, o dvě procenta by se měla zvednout variabilní složka učitelského platu.

Podle Pedagogické komory se ale reálně mzdy pedagogů zvednou ještě o méně než osm procent. V závislosti na tom, do jaké platové třídy patří, se učitelům čistá mzda zvýší o 6,5 až 7,5 procenta, což odpovídá 760 až 1670 korunám.

Třeba učitelky v mateřské škole mají v příštím roce brát průměrně 29,5 až 35 tisíc korun měsíčně hrubého. Měsíční hrubá mzda učitelů na základní nebo střední škole by měla vzrůst v průměru zhruba na 31 až 40 tisíc korun. Vždy jde o rozmezí s ohledem na praxi.

Související obsah

Platy nepedagogických pracovníků ve školství přitom porostou až o 20 procent, čistá mzda až o 18 procent. Nejvíce si přilepší ti zaměstnanci, kteří berou nejnižší plat. Všechny tabulky, které ukazují zvýšení platů nebo mzdy v různých tarifních třídách, najdete na konci článku v galerii.

Podívejte se na rozhovor s ministrem a zástupkyní odborů:

Stávku, která proběhla 6. listopadu po celé republice, podle odborů podpořilo zhruba šest tisíc školských zařízení. Zcela uzavřených zůstalo 1221 škol, v dalších byla omezená výuka a jiné vyjádřily podporu. Podle ministra školství Roberta Plagy byla stávka selháním odborů.

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz