Politická strana

Lidovci začínají hledat nového lídra. Jurečka se musí poradit doma

Lidovci začínají hledat nového lídra. Jurečka se musí poradit doma
Zdroj: Profimedia

Poté, co předseda KDU-ČSL Marek Výborný včera oznámil svoji překvapivou rezignaci na pozici předsedy strany, začínají lidovci uvažovat o vhodných kandidátech na uvolněný post.

Výborný odstupuje z rodinných důvodů. Funkci definitivně opustí až v lednu 2020, a sice na mimořádném stranickém sjezdu, který zároveň zvolí nového lídra.

Předpokládá se, že o uvolněný post se bude ucházet někdo z lidoveckých poslanců, např. Marian Jurečka, Stanislav Juránek nebo Jiří Mihola, v úvahu připadá i kandidatura Jiřího Čunka, senátora a hejtmana Zlínského kraje.

Marian Jurečka, který s Výborným prohrál předsednickou volbu letos v březnu, na otázku, zda bude na předsednický post kandidovat, odpověděl: „To popravdě ještě nevím. Vyloučit to nemohu, budu nad tím přemýšlet a doma se o tom musím poradit.“

Třetí nejmenší parlamentní strana, která zastává tradiční křesťanské hodnoty a jejíž největší volební základna se nachází na Moravě, bude hledat svého lídra už podvanácté v novodobé porevoluční historii. Předsedy Křesťanské a demokratická unie – Československé strany lidová byli v minulosti Josef Lux, Jan Kasal, Cyril Svoboda, Miroslav Kalousek, Jiří Čunek, Michaela Šojdrová a Pavel Bělobrádek.

Související obsah

Výborného přiměly k rezignaci rodinné důvody, v létě ovdověl. Má tři nezletilé děti, jejichž péči a výchově dává přednost před pokračováním své politické kariéry. Při oznámení své rezignace emotivně zdůraznil, že rodič je víc než politik.

lsv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz