Kontrola

Tady jíst nechcete! Inspekce zavřela bary, restaurace i pivnice. PŘEHLED

O třetinu méně restaurací, hospod a bister letos uzavřeli inspektoři státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Loni jich kvůli špíně, hlodavcům a myšímu trusu bylo 67, letos zatím 41. Šlo o místa, kde byla hygiena v natolik špatném stavu, že se tam s jídlem vůbec nemělo pracovat. U dalších tří tisíc podniků inspektoři našli menší prohřešky.

Například v asijské restauraci v Olomouci, kterou inspektoři navštívili letos o letních prázdninách, bylo špatně snad úplně všechno.Špína na stěnách, na podlaze i v regálech, špinavé nádobí, haldy odpadů, hmyz a jídlo skladované vedle špinavého oblečení.

Jindy na inspektory čekají pořádné chuťovky třeba na toaletách. Letos zatím hospod, pivnic, stánků s jídlem nebo barů pozavírali lehce přes čtyři desítky.

Související obsah

"Zjistili jsme i případy, kdy byla nalezena mrtvá těla myší v prostorách kuchyně, přítomnost jejich trusu v regálech s potravinami, často nacházíme prašné prostředí, nemyté či rozbité podlahy, zaschlou špínu, popraskané nebo zaplísněné zdivo," vypočítává mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Seznam zavřených restaurací:

Loni inspektoři provedli za celý rok 14 290 kontrol a zavřeli 67 podniků. Letos do konce roku zbývá měsíc, kontrol zatím proběhlo necelých 13 tisíc a zavřeno bylo 41 restaurací, barů a jídelen.

Uzavřené pivnice, bary a herny:

Problémy s hygienou ale mělo dalších více než 3200 restaurací. Jen už ne tak vážných, aby je inspektoři museli zavřít.

Uzavřená rychlá občerstvení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz