Domácí

Nejvyššího věku se dožívají Pražané. Tyto kraje jsou na tom nejhůř!

Nejvyššího věku se dožívají Pražané. Tyto kraje jsou na tom nejhůř!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu se obyvatelé Prahy dožívají nejvyššího věku, nejhůře jsou na tom naopak Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. V příštích 50 letech by se měla délka života Čechů celkově prodloužit - i v roce 2070 by na tom však Praha měla být nejlépe.

Délka života se v jednotlivých krajích České republiky liší. Rozdíly nejsou nijak zásadní - obyvatelé některých regionů se však průměrně dožívají až o čtyři roky vyššího věku než lidé z jiných částí Česka. Vychází to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejdéle žijí obyvatelé Prahy. Muži se v hlavním městě dožívají průměrně 78,3 let a ženy 83 let. Na opačné straně žebříčku stojí Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. Na Ústecku je celkově nejnižší věk dožití českých mužů, tj. 74,2 let. Na Karlovarsku se zase dožívají nejnižšího věku české ženy - 79,9 let.

Podle ČSÚ se všichni obyvatelé České republiky budou za padesát let dožívat vyššího věku - rozdíly mezi kraji ale přetrvají. V roce 2070 by se pražští muži měli dožívat 86,2 let a pražské ženy 89,5 let. Rozdíly mezi jednotlivými regiony by nicméně měly být menší, než jsou v současnosti.

Související obsah

Republikový průměr úmrtnosti je 76,1 let u mužů a 81,9 let u žen. Stále tak přetrvává trend odlišné délky života podle pohlaví. Ženy aktuálně žijí průměrně o téměř šest let déle než muži, do budoucna by se však měl tento rozdíl snížit - za 50 let budou podle ČSÚ ženy žít "pouze" o čtyři roky déle než muži.

V Praze je nejmenší rozdíl, tj. 4,7 let, mezi délkou života žen a mužů v republice. Největší rozdíly jsou v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde ženy žijí zhruba o šest a půl roku déle než muži.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz