Auditní zpráva

Audit je finální, řekla Komise. Bartoš svolal šéfy stran, Hamáček nedorazí

Politici opozičních stran tlačí na premiéra Babiše kvůli auditní zprávě Evropské komise (EK), která měla potvrdit jeho střet zájmů. Piráti chtějí situaci projednat na schůzce šéfů sněmovních stran vyjma ANO. Podle ministerstva pro místní rozvoj i Babiše ještě zpráva není finální, to ale Evropská komise odmítla.

Pracovníci ministerstva se chtějí během pondělka se závěry auditu seznámit, přestože podle mluvčího Viléma Frčka nejde o finální podobu zprávy. "Do dvou měsíců od obdržení české verze zprávy mohou být uplatněny vyjádření ČR a případné připomínky ke zprávě," sdělil mluvčí.

Jenže s tím podle informací Radiožurnálu Evropská komise nesouhlasí. "Skutečně jde o finální zprávu. Nejdříve musíme zaslat český překlad zprávy. Poté budou mít české úřady dva měsíce na to, aby zaslaly zprávu, jak plní obsažená doporučení," uvedl mluvčí Komise Eric Mamer, který svá slova ještě potvrdil na brífinku v Bruselu.

Podle ministryně Kláry Dostálové i premiéra Babiše to ale není pravda. "Samozřejmě to není definitivní zpráva. (...) Do dvou měsíců od obdržení české verze může Česká republika uplatnit případné připomínky. Česká republika, která to odmítá od začátku, to bude odmítat i nadále," prohlásil Babiš pro Radio Impuls. Podivil se, že auditní zprávu kontroloři odeslali jen několik dní před tím, než se Komise obměnila.

Evropská komise proto na své vyjádření znovu zareagovala a v pondělí během tiskové konference potvrdila, že jde o definitivní závěr. Dostálová poté pro Deník N potvrdila, že stanovisko komise tedy vnímají jako finální.

Související obsah

Mamer ale na brífinku mluvil o tom, že Česko nemůže zprávu připomínkovat, pouze reagovat na jednotlivá doporučení. Spolu s Evropskou komisí by teď měli čeští zástupci jednat o konečném vyčíslení, tedy o tom, kolik peněz z dotací by Česko mělo vracet.

"Vzhledem k tomu, že se objevily snahy výsledky auditu EK ututlat, požádal jsem předsedy stran vyjma ANO o společnou schůzku. Je namístě, aby se zúčastnila také ČSSD," napsal v pondělí předseda České pirátské strany Ivan Bartoš na twitter.

Že Andrej Babiš a ministrině pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) lžou, poznamenal na svém twitteru i Miroslav Kalousek (TOP 09). "Žádám prvního místopředsedu vlády Jana Hamáčka, aby se vyjádřil a konal. Koaliční partner se touhle kauzou nemůže promlčet, pokud nechce nést stejnou vinu," doplnil.

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček se k auditní zprávě zatím nevyjádřil. Podle informací ČT24 se nezúčastní jednání sněmovních stran o postoji k auditu o Babišovu střetu zájmů, údajně čeká na obsah zprávy a návrh dalšího postupu od Ministerstva pro místní rozvoj.

Piráti požadují svolání kontrolního výboru sněmovny, který by věc projednal, a také její zařazení na jednání skrze grémium. Na společném postupu se opoziční strany domluví v úterý ráno na společné schůzi. Spolu s dalšími opozičními politiky tlačí především na zveřejnění auditní zprávy. To už v neděli ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo s tím, že Komise prý požádala o důvěrné zacházení.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) chce navrhnout projednání auditu přímo v Bruselu na půdě výboru pro rozpočtovou kontrolu. "S tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU," uvedl na facebooku.

Související obsah

První auditní zpráva, která se zabývá možným střetem zájmů Babiše, dorazila na ministerstvo pro místní rozvoj v pátek večer. Její obsah zatím zůstává neznámý, časopis Respekt ale informoval, že pro premiéra kontrola "nedopadla dobře".

"Fakt, že audit potvrdil střet zájmů a že pro Babiše nedopadl dobře, potvrdily během víkendu Respektu dva nezávislé zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu," napsal v neděli web časopisu. To by mohlo znamenat zpochybnění dřívějších i budoucích dotací pro Agrofert.

Reakce opozice na sebe proto nenechaly dlouho čekat. "To, že je Andrej Babiš v obrovském střetu zájmů, je jasné od jeho vstupu do politiky. V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude ČR muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionu korun. Pokud se tak stane, bude mu potřeba poslat účet, toto nesmí platit občané," napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Související obsah

"Pokud se to potvrdí, tak by Andrej Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat "své" firmy. Neustálé řešení toho, jestli a jak moc premiér zneužívá své pozice, nás brzdí od řešení zásadních problémů této země," myslí si šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by jakkoli pochybil nebo porušil zákon. Ten prý naopak respektoval, když holding Agrofert vložil do svěřenských fondů.

Evropská komise dokument označila za důvěrný a odmítla jej dále komentovat. Předběžná zpráva dorazila do Česka už letos na jaře. Tehdy se poprvé na veřejnosti objevila informace, že premiér Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů, i když své firmy převedl do svěřenského fondu. Na ten má mít ale podle zprávy stále vliv.

Česku kvůli tomu hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Premiér nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá. Kvůli řešení střetu zájmů vznikla senátní komise, ta ale měla potíže auditní zprávy vůbec získat.

Aktuální auditní zprávu by měla následovat ještě druhá auditní zpráva, která řeší vyplácení zemědělských dotací. Ta je zatím stále ve fázi jednání mezi českou a evropskou stranou, nejbližší schůzka je naplánovaná na 28. ledna 2020. I tento dokument předpokládá u Babiše střet zájmů, jak potvrdil šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz