Domácí

Zeman promluvil o Babišově stíhání: Je dobře, že to pokračuje!

Zeman promluvil o Babišově stíhání: Je dobře, že to pokračuje!
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman promluvil o obnoveném trestním stíhání premiéra Andreje Babiše. V rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že pokud má státní zástupce pocit, že bylo něco ve vyšetřování opomenuto, je dobře, že bude pokračovat. O abolici, tedy milosti pro premiéra, prý už neuvažuje.

V září Zeman zmínil, že pokud bude stíhání obnoveno, abolicí by jej ukončil. Nyní své uvažování změnil. „Myslím si, že je to korektní. Pokud má nejvyšší žalobce pocit, že se ve vyšetřování něco opomnělo, ať se to vrátí na začátek a ve vyšetřování se pokračuje. Proti tomu ani prezident nemůže důvodně protestovat,“ prohlásil Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes.

"Vážím si toho, že i nadále bude dozorujícím státním zástupcem pan doktor Jaroslav Šaroch, který rok studoval tuto problematiku, takže by byla škoda ho odvolat,“ doplnil k vyšetřování v pořadu Týden s prezidentem TV Barrandov,

Abolice je ústavní právo hlavy státu, na jehož základě může dojít k zastavení trestního stíhání. "Abolice není od toho, aby hlava státu zasahovala do práce policie," doplnil prezident.

Související obsah

Na rozdíl od kolektivní abolice, tedy amnestie, podléhá individuální abolice, tedy udělení milosti, tzv. kontrasignaci neboli spolupodpisu další oprávněné osoby. Tou je ovšem právě premiér nebo jím pověřený člen vlády. Pokud Andrej Babiš abolici odmítá, byla by její realizace v podstatě nemožná. Odmítavé stanovisko premiér dal najevo již v září, když se téma prvně otevřelo, trvá na něm i nyní. I o tom ve středu hovořil s prezidentem telefonicky.

Někteří zástupci opozice volají po tom, aby se trestně stíhaný Andrej Babiš vzdal své funkce premiéra. "Je čistě věcí hnutí ANO, koho navrhne prezidentovi jako svého kandidáta na premiéra," okomentoval prezident tento požadavek v pořadu TV Barrandov.

Celou kauzou se prezident nenechává příliš rozrušovat. "Andrej Babiš byl trestně stíhaný už velmi dlouhou dobu, to není nic nového. Myslím, že se teď nic podstatného vlastně dít nebude," prozradil v televizním rozhovoru. Dokonce si nemyslí, že by obnovení jeho stíhání mělo nějak zamávat s případnými volebními preferencemi hnutí ANO. To má dle aktuálního průzkumu s 30,5 % stále nejvyšší podporu mezi lidmi.

Připomeňte si Zemanova slova z letošního září, kdy chtěl Babišovi udělit abolici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz