Zahraničí

Věžák v Prešově zbourá technika z Česka. Na Slovensku ji nesehnali

Věžák v Prešově zbourá technika z Česka. Na Slovensku ji nesehnali
Zdroj: Policie SR

Do Prešova míří technika z Česka, která bude demolovat bytový dům, který v pátek poničil masivní výbuch, při němž o život přišlo nejméně sedm lidí. Na Slovensku totiž nedokázali sehnat vhodný stroj. Na hranice techniku doprovodí čeští policisté.

Výbuch plynu způsobil na panelovém domě takové škody, že platí zákaz přibližování se k němu. Hrozí totiž, že by se věžák mohl zřítit a způsobit tak další úmrtí. K demolici se proto musí využít stroj, jehož rameno je dostatečně dlouhé na to, aby se k němu nemuseli lidé přibližovat.

Takový stroj však v okolí nenašli. Informoval o tom deník Nový Čas s odkazem na primátorku Prešova Andreu Turčanovou. "Stroj dorazí z Česka, protože - bohužel - na Slovensku ani nikde jinde v blízkosti Prešova jsme nesehnali takový, který by měl 67metrové rameno," uvedla Turčanová.

Na hranice stroj poputuje s doprovodem českých policistů. "Slovenská strana si ho poté převezme, aby se stroj dostal na místo demolice bezpečně a včas," řekla Turčanová. Město je v kontaktu se statikem a dalšími experty, stále probíhají diskuze, zda bude potřeba zbourat celý dům, anebo jen poškozená patra.

Související obsah

"Není tam už schodiště, nejsou tam šachty, takže oprava by byla velmi nákladná, kdybychom se rozhodli budovu zachránit. Zároveň musíme komunikovat i s pojišťovnami, protože jde o majetek lidí," vysvětlila Turčanová.

Pokud se obyvatelé bytovky rozhodnou, že budou chtít novou budovu na tom samém místě, město to bude podle primátorky respektovat. "Jsou vlastníky bytů. My za ně rozhodovat nemůžeme. Máme jim ulehčit tuto těžkou situaci a v tomto ohledu chce být město Prešov opravdu nápomocné," tvrdí Turčanová.

Podle statiků je panelák hrozbou pro okolí. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz