Zahraničí

Oblíbené letovisko zasáhla cyklóna! Čtyřmetrové vlny spláchly město

Oblíbené letovisko zasáhla cyklóna! Čtyřmetrové vlny spláchly město
Zdroj: Profimedia

Chorvatsko zasáhla v sobotu silná bouře, která se přehnala především přes letovisko Podgora ležící v srdci Makarské riviéry. Cyklóna s sebou přinesla vítr v o rychlosti 110 km/h, ale také velmi vysoké vlny. Někde dosahovaly až čtyř metrů a ničily vše, co jim přišlo do cesty. Poničily bary, domy a pláže. Podle starosty napáchaly obrovské škody.

Cyklóna se přiřítila k Chorvatsku v sobotu ráno. Zpočátku to vypadalo, že bude postupovat dál a obyvatele neohrozí. Bohužel udeřila v oblíbeném turistickém letovisku Podgora, které se nachází na jihu země a je součástí Makarské riviéry. Silný vítr dosahoval v nárazech až 110 km/h a vydatně pršelo.

Od ostrova Hvar se pak na letovisko blížily metrové vlny. Zasáhly nejen pobřeží, ale prohnaly se i ulicemi. "Bouře začala dnes ráno po páté hodině. Zprávy začaly asi v 5:30, že moře vstoupilo do taveren, že auta jela po dvorech a moře proniklo do domů…," řekl deníku Dalmacija danas velitel hasičů Stjepan Mrsic. Vlny dosahovaly až čtyř metrů.

Nejvíce zásahů měli hasiči v místním hotelu a v pizzerii. Metrové vlny také rozbily dveře, zničily pláže a rozbíjely ploty. Podle Mrsice se jedná o nejhorší bouři za posledních patnáct let. "Naposledy se tento druh bouře odehrál v roce 2000. První noc spadlo 200 litrů srážek, což způsobilo záplavy. Sedm dní poté dorazily podobné, ne-li větší vlny. V té době však nebylo tolik budov u moře," dodal velitel. Podle něho se škody vyšplhaly do milionů korun.

Související obsah

Situací se zabývala také starostka Splitsko-dalmátské župy Blaženka Bobana, kde se Podgora nachází. "Starosta města Podgora mě informoval o důsledcích velké bouře, která zasáhla tuto část pobřeží. Škoda je obrovská, a proto v neděli navštívím Podgoru. Na místě uvidím rozsah poškození, a potom plánujeme učinit další rozhodnutí," vysvětlila starostka.

Vlny byly opravdu vysoké

Počasí v těchto dnech potrápilo o Francii. Vítr a déšť stojí za povodněmi na jihu země. Podívejte se na video:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz