Domácí

Kyberútok na benešovskou nemocnici: Nouzový režim stále trvá

Nemocnice v Benešově, kterou minulou středu ochromil kybernetický útok, stále funguje v nouzovém režimu. Neprovádějí se náročná vyšetření, ani se neoperuje. Původně se mluvilo o tom, že by už dnes měla nemocnice nouzový režim zrušit. K tomu ale nakonec nedošlo.

Nemocnice už sice po dohodě s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) začala s přeinstalováním serverů a počítačových stanic, proces je ale postupný. Musí se "natvrdo" vypnout, zapnout, vyčistit a přeinstalovat na 600 počítačů. To se samozřejmě týká i lékařských přístrojů napojených na síť.

Související obsah

Jednotlivá oddělení nemocnice prý budou na plný režim nabíhat postupně a to nejméně do konce tohoto týdne. Pak už by snad mohlo celé zdravotnické zařízení fungovat tak, jak má. Podstatné je, že pacienti s urgentním problémem ošetřeni budou. Každý den, kdy nemocnice nefunguje naplno, prý stojí kolem tří milionů korun. Konečné ztráty zatím jasné nejsou, ale ten nejčernější scénář prý počítá až s 27 miliony.

Související obsah

Lidé se také báli, že kvůli výpadku systému nebudou výplaty. Ty prý ale dostanou, a to i díky kuriózní shodě náhod. Dva manažeři, kteří měli tabulky s platy ve svých noteboocích, nebyli zrovna na síti v nemocnici, ale na zápasu Slavie v Dortmundu. Díky fotbalu tak bude mít personál nemocnice hezčího Ježíška.

Kdo a proč na nemocnici kryptovirem zaútočil, není zatím jasné. Ani to, zda něco požadoval. "Nefungování těchto institucí velice bolí a je tam šance na výkupné," uvedl po útoku ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Případem se zabývá policie.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz