Daňový balíček

Senát hodil Sněmovně zvýšení daní na hlavu, vadí zdanění loterií

Ve Sněmovně se bude znovu projednávat daňový balíček, který jí vrátil Senát. Na hlavu poslanců se snesla kritika hlavně kvůli zvýšení daní u loterií, které je srovnatelné s daní u herních automatů. Podle odborníků má daň odrážet rizikovost hraní a tento stav naznačuje, že setření výherního losu dělá z lidí gamblery.

Automaty versus loterie. Podle odborníků něco jako sever a jih, návrh Poslanecké sněmovny je však řadí do stejné kategorie. Zatímco výherní bedny nové zdanění nezatížilo, daně za sportku, bingo nebo stírací losy vyrostly na stejnou sazbu.

"Loterie jsou v České republice v tuto chvíli daňově výš než ve zbytku Evropy. Nedává to smysl," kroutí hlavou odborník na závislosti Jindřich Vobořil.

Senát nyní návrh vrací do Poslanecké sněmovny s doporučením, aby se u prvních dvou skupin her s nižší škodlivostí sazba ponechala na stávající úrovni.

V případě, že k razantnímu zvýšení daní dojde, bude to mít podle odborníků dopad nejen na sázkové kanceláře, které přijdou o několik set milionů korun ročně, ale i na zákazníky.

Podle ekonomů zdanění hazardu jako takového navíc vytváří živnou půdu pro černé nelegální herny. "To se děje při vyšších danových sazbách, je třeba provést si dobrou analýzu a to je to, co vláda vůbec neprovedla," říká ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

A právě na to naráží i někteří poslanci. Poslední analýza vlády je totiž už dva roky stará.

Ministerstvo financí si stojí za původním návrhem - daň u loterií by se podle něj měla zvýšit z 23 na 30 procent. Podle resortu nebude mít navržená daň likvidační dopady na provozovatele.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz