Domácí

Rodná čísla na občankách zůstanou rizikem. Sněmovna schválila odklad

Rodná čísla na občankách zůstanou rizikem. Sněmovna schválila odklad
Zdroj: Profimedia

Už od ledna 2020 měla z občanských průkazů zmizet kolonka s rodným číslem. Úřady se dle vyjádření vlády na inovaci ale nestihly připravit a občanky tak zůstávají v podobě, v jaké je známe. Ve středu poslanecká sněmovna schválila další odklad o dva roky. Novelu o základních registrech, nově v senátní verzi, podpořil i ministr vnitra Jan Hamáček. Verze, kterou nyní dostane k podpisu prezident, bude v praxi fungovat nejdříve roku 2022.

Další odklad vláda zdůvodnila tím, že úřady se nestihly včas připravit na přechod na ze stávajícího rodného čísla na číslo jiné, ze kterého by se nedaly určit pohlaví a věk. Problémy spojené s ukončením zápisu rodných čísel očekává i ministerstvo vnitra, proto si vyžádalo delší čas na nalezení způsobu, jak nahradit rodná čísla jiným identifikačním údajem.

Související obsah

Kritici již dříve podotýkali, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech bylo schváleno už před deseti lety a úřady i ministerstva měly dost času se na změnu připravit. S odkladem nesouhlasil ani Úřad pro ochranu osobních údajů, který už před časem prohlásil, že "některá ministerstva se ani netajila tím, že přípravu na nové doklady ani nezahájila". ÚOOÚ navíc připomněl, že "náhradní" údaj za rodné číslo není potřeba, dostatečným identifikátorem je číslo občanky.

Související obsah

Senát po předložení novely nesouhlasil se sněmovním doplněním, které se týkalo chodu Úřadu pro ochranu osobních údajů. Poslanci na návrh Heleny Válkové z ANO zařadili do novely ustanovení, aby měl novou agendu přezkumu v oblasti svobodného přístupu k informacím na starost jeden z místopředsedů ÚOOÚ. Podle Marka Bendy z ODS by měly být po Novém roce dosavadní přezkumy dokončeny na stávajících úřadech.

Rodné číslo slouží jako identifikátor v řadě databází úřadů nebo pojišťoven. Lidé se často obávají, že by znalost jejich rodného čísla mohl někdo zneužít. Pomocí rodného čísla lze žádat třeba o vrácení přeplatku v pojišťovně nebo vystavení potvrzení o bezdlužnosti. K získání půjčky na vaše jméno ovšem jen rodné číslo případnému podvodníkovi nestačí, banky i další instituce vyžadují další doklad totožnosti nebo potvrzení o příjmech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz