Domácí

Pozor na chybný vodoznak na bankovce! Můžete za ni dostat tisíce

Prohlédněte si pořádně své peněženky - je možné, že mezi bankovkami najdete i takovou, která má převrácený vodoznak. Ačkoliv se jedná o chybu tisku, peníze paradoxně znehodnocené nejsou. Právě naopak - hodnota takové bankovky se může vyšplhat až na dvacetinásobek.

Občas se stává, že při tisku bankovek dojde k chybě. Není na místě si ale zoufat, vadná bankovka totiž může mít ve sběratelských kruzích daleko vyšší hodnotu než tu nominální. Jedním z typů chybotisku je obrácený vodotisk. Za takto vadnou stokorunu můžete dostat až dvacetinásobek.

"Pokud je bankovka ve výborném stavu, tzn., že není nijak poškozená, natržená nebo přehnutá, je možné ji prodat za 2000 nebo 2500 korun," tvrdí numismatik Jan Jelínek.

Vodoznak najdete v bílém pruhu na levé straně bankovky (níže označené kroužkem). V případě stokoruny je tam vyobrazen Karel IV. Abyste poznali, zda je převrácený, musíte se podívat na přední stranu bankovky. Dívá-li se Karel IV. ve vodoznaku doprava, byl tisk provedený správně. Dívá-li se doleva, stokoruna je vadná - a tím pádem zajímavá pro sběratele.

Zdroj: Profimedia

Převrácený vodoznak můžete najít pochopitelně i na jiných bankovkách. Sběratelé je obvykle vykupují za vyšší cenu než stokoruny, které jsou podle numismatika nejběžnější. V oběhu jich je poměrně velké množství. 

"Vždycky záleží na tom, kolik jich je v oběhu a kolik z nich se nabízí k prodeji. U první bankovky je cena nejvyšší. Pokud se například v nějakém e-shopu objeví první pětitisícovka s převráceným vodoznakem, může ji majitel prodat za 20 tisíc korun. U druhé, třetí, čtvrté bankovky bude cena klesat, protože už to nebude unikát," vysvětluje Jelínek.

Související obsah

Dodává, že především záleží na stavu bankovky. Vzhledem k tomu, že chybotisk není vzácnost, sběratelé vykupují obvykle jen nepoškozené kusy ve výborném stavu. V opačném případě bude mít stokoruna s převráceným vodoznakem hodnotu pořád jenom sto korun.

Zato mince s chybnou ražbou jsou poměrně velkou vzácností. Například za vadnou desetikorunu z roku 1993 dostanete 20 až 30 tisíc korun. Na to, jak ji poznáte, se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz