Nominace

Zeman ocenil, že se Válková vzdala nominace. A zmínil možnou náhradu

Zeman ocenil, že se Válková vzdala nominace. A zmínil možnou náhradu
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman oceňuje, že bývalá ministryně spravedlnosti a nynější zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) se sama vzdala nominace na ombudsmanku. A zároveň prozradil, koho by si dokázal představit místo ní.

"Volali jsme jí s Andrejem Babišem z plesu (páteční ples na Pražském hradě pozn. redakce) a shodli jsme se, že by bylo dobré, aby to stažení oznámila," řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz.

Toho, že to Válková skutečně udělala, si prezident váží, v opačném případě by jí stažení nominace sám doporučil. Prý by v současné situaci přes poslance stejně neprošla.

Válková nominaci na veřejnou ochránkyni práv "položila" v pátek, své rozhodnutí oznámila v televizi. Jako důvod uvedla své členství v KSČ, ne odborný text, na kterém se podílela s nechvalně proslulým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten mimo jiné ve vykonstruovaném procesu poslal na smrt Miladu Horákovou.

"Ten největší otazník je nad tím nevědět, kdo to je Urválek. To by měli vědět právníci i všichni dospělí občané. Byl to nejodpornější zjev československé justice,“ nebral si prezident servítky a podivil se tak nad obhajobou Válkové, která se po vypuknutí aféry hájila právě tím, že prý nevěděla, kdo je Josef Urválek.

Související obsah

Zároveň Miloš Zeman promluvil o jiném kandidátovi, který by se mohl o úřad ombudsmana ucházet. "Slyšel jsem, že Jan Hamáček (ČSSD) mluvil o Kateřině Valachová (ČSSD). Katku mám rád jako člověka, má spoustu energie - možná až příliš - a vzhledem k mládí jí nemůže nikdo vyčítat minulost z období normalizace,“ zamyslel se Miloš Zeman. Hamáček na to konto řekl, že Valachovou rád navrhne, ale nemůže se to podle něj týkat současné volby ve Sněmovně.

Prezident se také podivil, že se informace z minulosti Válkové neobjevily už v době, kdy byla ministryní spravedlnosti. Na autorskou spolupráci Válkové s komunistickým prokurátorem Urválkem upozornil před několika dny web Info.cz.

Připomeňte si celou kauzu v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz