Domácí

Chceme státní smutek, prozradili senátoři po smrti Jaroslava Kubery

Senátoři po zasedání organizačního výboru prozradili, že kvůli smrti svého předsedy Jaroslava Kubery navrhnou vyhlášení státního smutku. Kdo ho ve funkci nahradí, zatím není jisté. Jasno zatím není ani o podobě posledního rozloučení s výrazným politikem. Na té se zřejmě dohodnou na středečním setkání organizačního výboru.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička předpokládá, že by se senátoři k volbě nového předsedy mohli sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Do té doby prý senátoři nemají v plánu zahajovat jakákoliv politická jednání o budoucím vedení Senátu.

Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři. Učinit tak musí nejpozději 24 hodin před samotnou volbou. Nominace na post předsedy horní komory Parlamentu musí být podány do 24. ledna. Prezident republiky Miloš Zeman do 90 dnů od zániku mandátu Jaroslava Kubery musí vypsat doplňovací senátní volby ve volebním obvodu Teplice.

Jiří Růžička a senátor Miloš Vystrčil na tiskovém brífinku v úterý v poledne mimo jiné prozradili, že po smrti Jaroslava Kubery navrhnou vyhlášení státního smutku. Sami ho ovšem vyhlásit nemohou, takže chtějí v nejbližších hodinách jednat s vládou i se zástupci Hradu. Další informace o tom, jak by mělo poslední rozloučení vypadat, budou podle Růžičky ve středu, kdy se s pozůstalými sejde šéf kabinetu Senátu.

 

Související obsah

Oba dva několikrát zdůraznili, že jsou v těsném kontaktu s Kuberovými blízkými a chtějí prý maximálně respektovat jejich přání. Termín posledního rozloučení tak zatím stanovený nebyl.

  

"Pro ně to byl šok z čistého nebe. Zítra za nimi vyšleme své zástupce, včetně pana senátora Vystrčila," řekl novinářům Jiří Růžička, na kterého po smrti Kubery přejde většina povinností a závazků předsedy horní komory Parlamentu.

Senátor Miloš Vystrčil řekl, že prioritou je nyní zajistit důstojné rozloučení se zesnulým. Hledání jeho nástupce teď prý není na pořadu dne.

"Jste v Senátu, usmívejte se, řekl by teď pan Kubera. Rád bych, aby byla ve Valdštejnském paláci lavička s popelníkem," připomněl Vystrčil Kuberovu vášeň pro tabák.

Jaroslav Kubera zemřel náhle v pondělí poté, co se mu udělalo v teplické kanceláři nevolno. Záchranáři ho převezli do ústecké nemocnice, ani lékaři už mu nicméně nedokázali pomoct. Bylo mu 72 let.

Soustrast s úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery mohou lidé vyjádřit zápisem do kondolenční knihy, která je až do čtvrtka 23. ledna k dispozici v malostranském sídle Senátu ve Valdštejnském paláci.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz