Koronavirus

Roušky došly? Jak se koronaviru ubránit i bez nich

Roušky došly? Jak se koronaviru ubránit i bez nich
Zdroj: Getty Images

Lidé ve strachu z nového koronaviru, který se rozšířil z Číny, vykoupili v lékárnách i na internetu ochranné roušky. Ministr zdravotnictví slibuje rychlé naskladnění, zjistěte ale, jak se ubránit i bez nich.

Ochranná rouška přes ústa může přispět k obraně nejen před obávaným čínským koronavirem, ale také před chřipkou a dalšími respiračními onemocněními, jejichž sezona u nás vrcholí. Je ale důležité vybrat správnou a správně ji nosit. A nespoléhat se jen na roušku.

Zaprvé je třeba si uvědomit, že není rouška jako rouška. Obyčejná textilní vás neuchrání ani před koronavirem, ani před obyčejnou chřipkou. "Textilní roušky totiž chrání jen proti bakteriím, ne virům, ty skrze roušku projdou," vysvětluje Hygienická stanice hlavního města Prahy.

"V podstatě není příliš velký rozdíl mezi obyčejnou rouškou a šátkem nebo šálou," doplňuje profesor Ladislav Machala z kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce. Pokud se chcete skutečně chránit, spolehnout se lze jen na sofistikovanější pomůcky založené na jiných technologiích, například nanovláknu nebo incizní fólii. K ochraně před viry pomohou respirátory typu 3m, vždy ale dbejte na délku používání doporučenou výrobcem, jednotlivé chrániče totiž mají různou životnost.


V Čechách není nošení roušek tolik rozšířené jako v asijských zemích, mnoha Čechům tak uniká primární význam jejich nošení: a to je ochrana směrem ven, nikoli dovnitř. "Roušky jsou dobré k tomu, aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou," doplňuje pražská hygienická stanice.

Související obsah

Není vyloučeno, že se čínský virus brzy dostane i k nám, nákaza byla již potvrzena v sousedním Německu a virus se celosvětově rychle šíří. U několika pacientů v Česku, u kterých bylo podezření na nákazu, již bylo buď vyloučeno, nebo se na jeho potvrzení ještě čeká. Rozhodně to ale není důvod k panice, spíše zvýšené ostražitosti.

 

Strach z nového viru se šíří i po Evropě. Podívejte se na reportáž, jaká opatření jednotlivé země zavedla.

"Při běžném pohybu v ČR nyní není nošení roušky nutné," domnívá se Ladislav Machala. Rozhodně není potřebná, pokud jste doma, nemusíte ji určitě nosit ani na noc ve spánku - i na to se ptali vyděšení čtenáři v našem on-line chatu s odborníkem. Bojíte-li se o své zdraví, můžete roušku nosit, pokud se pohybujete na místech s větší koncentrací lidí, například v hromadné dopravě. "Máte-li velké obavy, noste respirátor, já to ale v MHD nedělám," doplnil odborník na infekční choroby.

Podle odborníků má ochrana rouškou smysl, jen pokud jste v blízkém kontaktu se zdrojem infekce – ať už jste o koronavirus či chřipku. "Nebudete-li v kontaktu s takovými jedinci, tak se nemůžete nakazit," dodává odborník.

Související obsah

Účelnější než nošení roušky je maximální snaha vyhýbat se možnostem nákazy. To jsou mimochodem i doporučení premiéra a ministra zdravotnictví. Hygienická stanice hlavního města Prahy radí postupovat podobně jako při klasickém respiračním onemocnění, například během chřipkové epidemie. V prvé řadě doporučuje vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní. Radí také nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí a dodržovat základní hygienická pravidla. Pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí, můžete používat vedle roušky také dezinfekci, ochrání vás i před nákazou například z madla ve výtahu nebo tramvaji, kterého se dotkl někdo nakažený.

Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

Pokud se cítíte nemocní, je ideální vyhledat lékaře a podstoupit minimálně CRP testy, které odhalí, zda je zdroj vašeho onemocnění virový nebo bakteriální. "Inkubační doba nákazy koronavirem je prý do 14 dnů, příznaky připomínají běžné respirační infekce - zvýšená teplota, rýma, kašel," popisuje odborník.

Trpíte-li jakýmkoli respiračním onemocněním a nezůstanete s ním doma, může být nošení roušky ohleduplné k vašemu okolí. I bez ní vždy respektujte pravidla respirační hygieny, tedy při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem, ideálně jednorázovým, v nouzi paží nebo rukávem. Nikdy ne rukou, kapénky se pak mohou přenést dál.

Související obsah

Máte-li obavy o zdraví svých dětí, nestresujte je rouškou, pravděpodobně ji stejně na obličeji dlouho neudrží. "S malými dětmi bych se hlavně snažil vyhnout možnému kontaktu s infekcí," radí odborník. Dbejte také na posílení jejich imunitního systému, vsaďte na stravu bohatou na ovoce a zeleninu, případně doplňte vitamíny (zejména céčko) ve formě tablet a sirupů.

"Přežití jakékoli infekce závisí na stavu imunitního systému," vysvětluje profesor Machala. I když je mrtvých již přes sto, pořád je třeba vnímat i to, že z tisíců nakažených většina lidí infekci koronaviry přežila. "Jak ze současných zpráv vyplývá a jaké máme zkušenosti z předešlých epidemií koronaviry (SARS a MERS), tak umírá jen malé procento nakažených. Šance přežít infekci 2019-nCoV je dle dostupných údajů velmi vysoká, před 95 %," dodává odborník.

infekce je nebezpečná především pro starší osoby s chronickými nemocemi dýchacího systému a srdce. U zdravých dospělých jedinců léčbě většiny nekomplikovaných virových respiračních infekcí trvá řádově několik dní. Po těžkém zápalu plic, ve který se může komplikovanější nákaza vyvinout, může rekonvalescence trvat týdny.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz