Obavy z koronaviru

Může balík skrývat smrt? Lidé mají strach ze zásilek z Číny

Balíček s překvapením
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Michaela Trochová
Michaela Trochová
28.1. 2020 10:14
Téma:

Nakupování na asijských e-shopech je populární i mezi českými zákazníky. Nemůže ale balíček z Asie kvůli šířícímu se koronaviru ohrozit vaše zdraví?

Z Číny se do celého světa šíří smrtící koronavirus, který již zabil nejméně sto osob. Virus se prokazatelně přenáší z člověka na člověka po úzkém, delším dobu trvajícím kontaktu. "Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest," vysvětluje Hygienická stanice hlavního města Prahy. Dokáže ale virus přežít i bez svého hostitele, například právě na balíčku, který k vám z Číny míří poštou?

 

Obavy mají nejen lidé, kteří si balíčky z asijských e-shopů objednali a nyní čekají na jejich doručení, ale i pošťačky, které s nimi přicházejí každodenně do kontaktu. "Pracuji na poště, především s leteckou poštou z Číny. Jak mám dál pokračovat v práci? A ne jen já, ale i moje kolegyně?" podělila se o své obavy jedna z našich čtenářek.

 

"Jak se chová tento nový koronavirus, zatím nevíme, výzkumy teprve probíhají. Obecně ale viry dokážou přežívat v řádu hodin, například virus chřipky mimo tělo svého hostitele přežívá asi dvacet čtyři hodin," vysvětluje Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. U balíčku, který z Asie do Česka putuje lodí či letadlem i dlouhé týdny, je tak šance na přežití viru minimální.

 

"Respirační viry na předmětech přežívají jen velmi krátkou dobu, takže cestu z Číny určitě nepřežije," potvrzuje také profesor Ladislav Machala z kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce. Podívejte se na další informace o novém onemocnění, které poskytl čtenářům v našem on-line chatu.

 

 

"Nákaza z poštovního balíčku je skutečně velmi nepravděpodobná," potvrzuje Zdeňka Jágrová. Virus potřebuje k přežití lidské buňky, nějakou dobu by zřejmě ale mohl existovat i mimo ně, ovšem za velmi specifických podmínek. "Prokázalo se, že dobře přežívá ve vlhkém prostředí," doplňuje odbornice. Proto se virus tak rychle rozšířil právě v prostředí rybího trhu ve Wu-chanu.

 

Žádná speciální opatření v souvislosti s možnou nákazou čínským koronavirem z balíků a zboží obecně nepřijaly podle informací Hygienické stanice hlavního města Prahy ani zásilkové společnosti, spedice a například ani Česká pošta, vyhodnotily je jako bezdůvodné.

 

Jak postupovat v případě příznaků nákazy koronavirem? Zjistíte v reportáži.

 

TN.cz