Domácí

Exministrovi dopravy měl někdo nabídnout úplatek! Část vlády chce vysvětlení

Exministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi někdo údajně nabídl úplatek jeden a půl milionu korun. A to v souvislosti tendrem na supervizora mýtného systému. Mělo se to stát těsně před Vánocemi. Kremlík to ale oznámil až po několika týdnech - a to nikoli na policii, ale řediteli tajné služby. Právníci se teď shodují, na tom, že chyboval. A vládní ČSSD i opozice chtějí vysvětlení.

K nabídce úplatku ve výši jeden a půl milionu korun mělo dojít na ministerstvu dopravy těsně před Vánocemi a to v souvislosti se zakázkou na auditora mýtného systému. Informaci si tehdejší ministr Vladimír Kremlík několik týdnů nechával pro sebe. Až v polovině ledna o tom prostřednictvím SMS informoval ředitele Bezpečnostní informační služby ČR (BIS).

"Jeden z členů vlády informoval ředitele BIS o tom, že mu byl nabídnut úplatek. Pan ředitel Koudelka se s panem ministrem sešel a upozornil ho, že by měl co nejrychleji oznámit orgánům činným v trestním řízení," sdělil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

To prý Kremlík neudělal. A i vládní kolegové se teď předsedy vlády ptají proč. "Podle mých informací nepodal bývalý ministr dopravy v případu údajného nabízení úplatku trestní oznámení. Policie zahájila šetření z vlastní iniciativy," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pan Kremlík je právník, já myslím, že zná zákon," reagoval premiér Andrej Babiš.

Kremlík na otázku, proč to neohlašoval hned, odpověděl: "Já se nechci vyjadřovat vůbec k tady těmto věcem, protože říkám, pokud by to byla pravda, tak jsem to oznámil."

Nabídka na úplatek měla přijít od právního zástupce společnosti, která se o tendr na supervizi mýtného ucházela. Martin Janoušek to ale popírá a chce podat trestní oznámení za křivé obvinění. S Kremlíkem se prý ale viděl.

"Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším," vysvětlil Janoušek pro portál irozhlas.cz.

Související obsah

Vysvětlení budou příští týden během zasedání sněmovny chtít i opoziční poslanci. "Každý víme, že máme oznamovací povinnost v případě, že se nás někdo snaží uplácet. A kdo jiný než člověk, který má právní vzdělání, by tohle měl vědět," myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle některých advokátů Kremlík v postupu pochybil. Podplácení i pokus o něj má totiž člověk povinnost oznámit bezodkladně, jinak mu hrozí až tříleté vězení.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz