Domácí

Zpoplatněné dálnice ničí místním život. Zrušte mýtné, požadují města

Města po celé republice řeší problém s dopravou, protože řidiči místo toho, aby jeli po dálnicích, raději využívají objízdné trasy, které vedou přes centra okolních měst. A tamní obyvatelé se v nich bojí i přejít přes cestu. Takovou situaci řeší i v Moravskoslezském kraji.

Desítky tisíc aut denně, o nákladních vozech nemluvě - tak to vypadá v obcích okolo zpoplatněné dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Podle kraje tu jezdí nejen polští řidiči, ale i ti čeští. Starostové obcí a také kraj chtějí po ministerstvu dopravy, aby dálnice byla bez poplatku.

"Je to pravidelný problém, znepříjemňuje to život a samozřejmě jsou velké emise a hlučnost," stěžuje si starosta městského obvodu Ostrava - Hrabová Igor Trávníček (ODS). Navíc v poslední době řidičům na dálnici komplikují jízdu četné opravy a uzavírky, proto hojně využívaji vedlejší komunikace.

Podle odpovědi ministerstva dopravy ale zřejmě zůstane dálnice do příštího roku zpoplatněná. Například ve Zlínském a Olomouckém kraji to jde a některé úseky dálnic jsou bez poplatku.

Související obsah

 

Doprava trápí i další města v republice. Od 1. ledna je navíc zpoplatněno přes 1100 kilometrů silnic prvních tříd. To může znamenat více nákladních i osobních aut ve městech i obcích. Třeba v Kardašově Řečici na jihu Čech jezdí podle místních od začátku roku víc náklaďáků. "Doprava se zvýšila o pět až deset procent," tvrdí starosta obce Petr Nekut (ODS).

I na Brněnsku se řidiči v hojném počtu vyhýbají placení mýtného. Ministerstvo dopravy prý plánuje zpoplatnění některých dalších úseků silnic.

Lucie Cochlarová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události