SARS

Koronavirus se dostal do turistického ráje Čechů! Nakazil se jeden muž

Koronavirus se dostal do turistického ráje Čechů! Nakazil se jeden muž
Zdroj: Profimedia

Prvního nakaženého koronavirem potvrdily úřady na Mallorce. Šestačtyřicetiletý muž pochází původem z Velké Británie. U jeho ženy a dětí testy nákazu neprokázaly. Na nebezpečnou nemoc už zemřelo 813 lidí. Smutná bilance tak přesáhla počet zemřelých na SARS, kteří nákaze podlehli v roce 2002-2003. Lidí infikovaných koronavirem je nyní přes 37 500. Počty nakažených se však začínají stabilizovat.

Angličan se nakazil podle webu Daily Mail ve Francii. Symptomy nemoci se u něj projevily až v době, kdy přiletěl na Mallorcu. Svoji manželku a dvě dcery nenakazil. "Jeho rodina ani nevykazuje žádná příznaky nemoci," řekla mluvčí nemocnice ve Španělsku.

Koronavirus zabil už více lidí, než SARS. Epidemie SARS také začala v Číně. Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu uvedla, že počet nových případů se v Číně stabilizuje. Je však prý stále předčasné tvrdit, že by epidemie už byla na ústupu.

Mike Ryan, jeden z předních expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), řekl, že poslední dny v v provincii Chu-pej přibylo přibližně stejné množství nově nakažených. Právě v provincii Chu-pej epidemie loni začala a nyní v ní zemřelo dalších 81 pacientů na koronavirus. Osm nově zemřelých hlásí z jiných oblastí Číny.


Nový koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a u některých pacientů může způsobit těžký zápal plic. Nákaza se rozšířila do více než 25 zemí světa včetně Německa, Jižní Koreje, Japonska, Spojených států či Kanady, což vedlo WHO k vyhlášení stavu globální zdravotní nouze.

Související obsah


Čínská národní zdravotní komise dala viru konečně oficiální název - nyní se v angličtině nazývá novel coronavirus pneumonia (NCP). Odkazuje tím na pneumonii neboli zápal plic, nemoc, ve kterou často nákaza vyústí a kvůli níž řada pacientů umírá.Čínští vědci se snaží zjistit, jak se nákaza přenesla na člověka. Testy odhalily, že nositelem viru mohl být luskoun. Tento šupinatý savec může být mezihostitelem, přes kterého se virus přenesl z netopýra na člověka.

Koronavirus vyvolává obavy i v milovnících lyžování, pět nakažených se totiž v sobotu potvrdilo ve francouzských Alpách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz