Domácí

Máte doma záškoláka? Psycholog poradil, jak to poznat a co s ním

Máte doma záškoláka? Psycholog poradil, jak to poznat a co s ním
Zdroj: Getty Images

Záškoláctví může představovat větší problém, než se na první dohled zdá. Jak poznat, proč dítě odmítá chodit do školy? A jak ho motivovat, aby ji navštěvovalo? Čtenářům TN.cz radil psycholog Jeroným Klimeš.

Za školu chodí žáci snad odnepaměti. Problém nastává v případě, že se chování opakuje a děti mají desítky, ne-li stovky neomluvených hodin. Jen na Pardubicku policie v minulém týdnu řešila hned dva případy těžkého záškoláctví - bratři zameškali dohromady 500 hodin, dívka dokonce 321.

Pro rodiče, kteří mají doma neposlušné dítě, odmítající chodit do školy, jsme připravili chat s odborníkem. Na dotazy čtenářů odpovídal psycholog Jeroným Klimeš, který se specializuje na psychologii rodiny. Všechny otázky i odpovědi najdete zde:

 

Podle odborníků je důležité zjistit, co přesně děti k chození za školu vede. Může jít o náhlý impulz, kdy školák dostane nápad, že na výuku nedorazí, ale nijak to nepřipravuje. Druhou možností je plánované záškoláctví, kdy žák dopředu ví, že na hodinu nepůjde, a často si vymýšlí různé výmluvy.

Související obsah

Pokud zjistíte, proč vaše ratolest nechce školu navštěvovat, můžete vše lépe řešit. Příčiny mohou být různé a dítě nemusí být hned "problémové", když chodí za školu. Může se například vyhýbat spolužákovi, který ho šikanuje, nebo se snažit zapadnout do kolektivu.

Častým důvodem absence jsou ale i dysfunkční vztahy v rodině, kdy se rodiče o vzdělání své ratolesti ani nezajímají, natož aby ho podporovali. Takové děti podle expertů pocházejí především ze sociálně slabých rodin. A právě tyto rodiče chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová "trestat" za to, že jejich potomci chodí za školu. Více si přečtěte zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz