Zahraničí

Boj o rozpočet EU na další roky je tu, očekává se náročné vyjednávání

V Bruselu se ve čtvrtek koná mimořádný summit Evropské rady. Lídři sedmadvacítky budou řešit rozpočet Evropské unie na období od roku 2021 do roku 2027.

Představitelé členských států Evropské unie se musí shodnout na podobě rozpočtu pro období let 2021 až 2027. Zejména země jižní a východní Evropy, mezi kterými je i Česká republika, nesouhlasí se snížením peněz na investice, jak naznačuje původní plán rozpočtu Evropské komise. Země by mohly přijít o desítky miliard korun.

Tyto státy nazývané také Přátelé koheze požadují i větší flexibilitu při nakládání s penězi z fondů Evropské unie. Podle některých lídrů státy samy nejlépe vědí, na co ve své zemi finance použít. Takový nápad se ale nelíbí některým představitelům západní Evropy, ti by rádi využili peníze například na boj s klimatickými změnami nebo digitalizaci.

Podle premiéra Andreje Babiše, který Českou republiku na summitu zastupuje, bude vyjednávání velmi náročné a může trvat ještě několik měsíců.

Související obsah

Předseda Evropské rady Charles Michel chce během mimořádného summitu přimět lídry sedmadvacítky ke kompromisům.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz