Domácí

Babiš je nejpopulárnější politik, ale dotahuje se na něj Schillerová!

Babiš je nejpopulárnější politik, ale dotahuje se na něj Schillerová!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Podle lednového průzkumu agentury STEM je premiér Andrej Babiš (ANO) mezi Čechy stále nejlépe hodnoceným politikem. Mocně se na něj ale dotahuje ministryně financí Alena Schillerová. V TOP 5 je i předseda Pirátů Ivan Bartoš a dva ministři ČSSD.

"Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je stále nejlépe hodnoceným politikem, příznivě jej vidí polovina občanů (50 %). Na druhém místě je stejně jako v minulém průzkumu ministryně financí Alena Schillerová (47 % příznivých hodnocení), její hodnocení se dále zlepšuje a přibližuje hodnocení premiéra. Na dalších místech první desítky jsou minimální rozdíly," píší výzkumníci, kteří data sbírali minulý měsíc u 1062 respondentů.

Pomyslnou bronzovou medaili získala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, kterou kladně vnímá 41 % lidí a jejíž hodnocení se také postupně zlepšuje. 

Do pětice nejlépe hodnocených politických osobností se vrátil předseda Pirátů Ivan Bartoš (40 %). Pátý v pořadí je sociálnědemokratický ministr kultury Lubomír Zaorálek (39 %).

Související obsah

Alena Schillerová dosáhla na stříbro i přesto, že ji pětina respondentů vůbec nezná a tudíž ji nemohla hodnotit. U veřejnosti si postupně polepšuje i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, kterého aktuálně kladně vidí 38 % lidí, zároveň ho ale skoro třetina Čechů nezná. 

"Dále se mírně zlepšilo hodnocení ministra Karla Havlíčka (u kterého se ovšem zároveň snížil podíl těch, kteří jej neznají v souvislosti s medializací sloučení ministerstva průmyslu a ministerstva dopravy), dále ministra Tomáše Petříčka a ministryně Kláry Dostálové. Mírně lepší je rovněž hodnocení ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka  - v dlouhodobé perspektivě je aktuální podíl příznivých hodnocení Hamáčka zatím nejvyšší zjištěný," vypíchl STEM.

Pohoršili si naopak "Babišovi" ministři - školství Robert Plaga a obrany Lubomír Metnar. Ten je zároveň nejméně známým členem vlády, neslyšelo o něm 51 procent dotázaných.

"Mírně lepší v porovnání s průzkumy z předchozího roku je hodnocení předsedy SPD Tomio Okamury (37 % příznivých názorů). Mírně se zlepšilo také hodnocení předsedy ODS Petra Fialy (28 %), předsedy KSČM Vojtěcha Filipa (28 %) a předsedy STAN Víta Rakušana (27 %). Z časové řady je však zřejmé, že jde spíše o návrat k předchozím hodnotám po říjnovém oslabení," komentují výsledky odborníci ze STEM.

V aktuálním průzkumu debutuje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která má sympatie pětiny Čechů. Více než třetina lidí ji ovšem nezná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz