Domácí

Neotestujeme všechny, kdo se vrátí z Itálie, řekl Vojtěch. Vypočítal pravidla

O riziku epidemie koronaviru v Česku jednala dopoledne Ústřední epidemiologická komise. Odborníci zopakovali, že k panice není důvod a nebude ani v případě, kdy se u nás objeví první případ. Komise doporučila různým institucím, aby rozpracovali typový plán.

"Chtěl bych znovu zdůraznit, že k panice není důvod. Situace je taková, že musíme být ostražití, všichni jsou v pohotovosti a připraveni jednat," uvedl na tiskové konferenci po jednání komise ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Panikařit a skupovat potraviny podle něj nebude nutné ani v případě, kdy se v Česku objeví první nakažený. Půjde totiž podle něj o cestovatele, který se vrátil z jedné ze zasažených oblastí. Problémovými lokalitami jsou nyní Írán, Jižní Korea a Itálie. Ani ti, kdo se z těchto zemí vrátí, nemusí být testování.

"Není opravdu na místě testovat všechny lidi, kteří se vrátili z Itálie. Musí to být indikovaný případ - musí tam být jednak klinická anamnéza, jednak epidemiologická," vysvětlil Vojtěch. Klinická anamnéza znamená, že pacient vykazuje příznaky podobné koronaviru. Epidemiologická zase to, že byl v zemi, kde se koronavirus šíří.

Sedmnáctiletý mladík, kterého ve středu převezla sanitka do Nemocnice Na Bulovce s podezřením na koronavirus, podle Vojtěcha nemusel splňovat druhou podmínku. "Pokud se vrátil 'pouze' z Itálie, není nutné k němu přistupovat jako k někomu, kdo může mít koronavirus," řekl ministr.

Související obsah

Vyjádřil se také ke stížnosti chlapcovy matky, že čekali na ošetření přes dvě hodiny v čekárně plné jiných pacientů. "Všichni bychom chtěli, aby byl každý, kdo přijde do nemocnice, ošetřen do pár minut. Dvě hodiny mi ale upřímně nepřipadá tak dlouhá doba," doplnil Vojtěch.

Podle zástupkyně Nemocnice Na Bulovce je pacientů hodně a lékařů málo. "V okamžiku, kdy přijde více pacientů najednou, nemůže se kadému z nich věnovat dvacet lékařů," sdělila primářka infekční kliniky Hana Roháčová. Mladík podle ní nejspíše koronavirus neměl, stoprocentně to ale zatím říci nemohla.

Epidemiologická komise teď různým institucím a úřadům doporučila, aby rozpracovali typový plán pro případ krizové situace. "Ten plán existuje, jen si ho musí každá organizační složka rozpracovat. Některé už to udělaly," prohlásil ministr s tím, že posílí také informační linku.

Související obsah

Rizikovými skupinami jsou podle odborníků především senioři a zdravotníci. Ministerstvo zdravotnictví teď pracuje na tom, aby měli všechny nemocnice i soukromí lékaři dostatek roušek, respirátorů a dezinfekce. "Nákup budeme řešit skrze Správu hmotných rezerv," doplnil Vojtěch.

Ústřední epidemiologickou komisi vede ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Tvoří ji zástupci Správy hmotných rezerv a většiny ministerstev a také epidemiologové. V minulosti byla svolána kvůli šíření eboly, prasečí nebo ptačí chřipky.

V Česku bylo k 9. hodině ranní ve čtvrtek na koronavirus testováno 135. Všechny výsledky byly negativní. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je i přesto možné, že v Česku koronavirus už je. "Těch případů, které jsou mírné a asymptomatické, je hodně," vysvětlil.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví lidem, kteří se vrátili z Itálie, doporučuje, aby sledovali svůj zdravotní stav. Pokud se u nich vyskytnou dýchací potíže a vysoká horečka, měli by zavolat svému lékaři, se kterým se poradí o dalším postupu. Zároveň se doporučuje omezit kontakt s ostatními lidmi.

Ve světě se počet úmrtí zvýšil na 2 804 lidí, nakažených je více než 82 tisíc. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve středu poprvé od počátku vypuknutí nemoci objevilo více potvrzených případů nákazy než v Číně. Odborníci se obávají pandemie.

Celé vyjádření Adama Vojtěcha z tiskové konference o koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz