Domácí

Vlaky měly být bezbariérové, lidé ale nastoupí stěží! Dělí je 60cm schod

Problém mají cestující, kteří chtějí využít moderní a bezbariérové vlaky na Olomoucku. Do souprav Stadler, které pořídily České dráhy, se nemohou dostat. Vlaky mají snížené podlahy, ale od okolního terénu dělí jejich schod zhruba 60 centimetrů. Nástupiště se tak budou muset přestavovat za desítky milionů korun.

Staré soupravy Regionova dosloužily a vystřídaly je repasované a modernější vlaky Stadler. Ty koupily České dráhy v Německu a slíbily je upravit. Z 12 pořízených vlaků se do provozu zatím dostaly pouze dva. Jezdí na trase z Olomouce do obce Drahanovice.

Místo, aby nové vlaky lidem usnadnily cestu, mají problém do nich vůbec nastoupit. "Ty vlaky měly být bezbariérové a nejsou. Je to starší typ, který byl používaný někde jinde na jiné trati, je nevyhovující," popsal krajský zastupitel Petr Daněk (Starostové pro Olomoucký kraj).

Na některých nástupištích je rozdíl mezi výškou nástupiště a podlahy vlaku půl metru. Velká část nástupišť tak bude muset být upravena. "Cena rekonstrukce zastávky, která mimo jiné zahrnuje rekonstrukci přístřešku, nástupiště, zajištění bezbariérového přístupu, je zhruba šest až sedm milionů korun," sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Související obsah

"I když se veškeré nástupiště upraví, tak stále tento vlak není bezbariérový, stále tam je 20 centimetrů bariéra," prohlásil Daněk. "Naši zaměstnanci jsou maximálně nápomocní cestujícím při nastupování nebo vystupování z vlaků," ujistila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Ten, kdo bude mít problém do vlaku nastoupit, musí zatím poprosit spolucestujícího nebo nejbližšího železničáře.

Petr Bača/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz