Zajímavosti

Půlka pláží během pár let zmizí, varuje studie! Ohroženy jsou i ty evropské

Půlka pláží během pár let zmizí, varuje studie! Ohroženy jsou i ty evropské
Zdroj: Profimedia

Až polovina písečných pláží by mohla do konce století úplně zmizet. Tvrdí to nová studie, na které se podíleli vědci z výzkumného centra Evropské komise. Kvůli klimatické změně stoupá hladina oceánů a podle odhadů pobřeží ustoupí o 100 metrů do vnitrozemí.

Studii původně zveřejnil vědecký časopis Journal Nature Climate Change. Na výzkumu se podíleli odborníci ze střediska Evropské komise a také z univerzit ve Španělsku, Portugalsku a Nizozemsku. Až polovina pláží by podle nich mohla vymizet během 80 let. Píše o tom i portál CNN.

Už v roce 2050 by mohla být některá pobřeží k nepoznání od toho, jak vypadají dnes. Které pláže konkrétně klimatická změna postihne nejvíce, není tak lehké zjistit. Podle vědců by ale mezi nimi mohly být i ty nejnavštěvovanější na západě USA, v jižní Asii či ve Středomoří.

"Pracovali jsme s délkou 100 metrů, protože pokud eroze postoupí o 100 metrů, znamená to, že pláž zmizí. Většina z nich je totiž daleko užší než 100 metrů. Svým způsobem je naše hodnocení ještě konzervativní," uvedl vedoucí výzkumného týmu Michalis Vousdoukas.

Vědci vytvořili projekci, která ukazuje, jak se po celém světě v budoucnu zvýší hladiny oceánů a také počty ničivých bouří. Započítali také přírodní procesy, jako je vodní eroze nebo složení pláže a půdy pod ní, a také lidské faktory - pobřežní stavby, přehrady a péče o pláže.

Související obsah

Podle studie brzy zvyšování hladiny moří zcela převáží ostatní zmíněné faktory. Čím více škodlivých plynů budou lidé vypouštět do ovzduší, tím horší dopad to na světové pláže bude mít. Ty přitom nejsou jen místem, kam se turisté chodí slunit, ale mají také ochranné funkce.

Na ústupu pláží se lidé podílejí i tím, že staví v jejich blízkém okolí. Už v současnosti mají největší problémy s erozí pláže, které se nachází v hustě obydlených oblastech. Například na pláž Miami Beach se musí neustále dovážet tisíce tun písku. Jiné země budují u pobřeží zdi a vlnolamy, aby udržely písek na místě. Finanční a environmentální náklady těchto projektů jsou ale obrovské a podle expertů je to prohraná bitva.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz