Zahraničí

Konec bojů v Sýrii? Začalo příměří dohodnuté Putinem a Erdoganem

Konec bojů v Sýrii? Začalo příměří dohodnuté Putinem a Erdoganem
Zdroj: TV Nova

V severosyrské provincii Idlíb začalo úderem čtvrteční půlnoci platit příměří, které o několik hodin dříve domluvili prezidenti Turecka a Ruska Recep Erdogan a Vladimir Putin. V předchozích bojích zemřely desítky tureckých i syrských vojáků.

Určení pozorovatelé ze syrské skupiny ochránců lidských práv hlásí, že po dojednání klidu zbraní je v regionu zatím relativní klid. Putin a Erdogan dohodu podepsali ve čtvrtek v Moskvě.

Uzavření příměří předcházely několikatýdenní intenzivní boje mezi rebely, které podporuje Turecko, a syrskou armádou, které naopak pomáhá Moskva. Jak připomíná BBC, během ofenzívy v provincii Idlíb zemřelo na 60 tureckých vojáků. Idlíb je přitom posledním regionem v Sýrii, který ovládají protivládní rebelové.

Boje způsobily v oblasti humanitární krizi a objevily se obavy, že střety povedou k přímému vojenskému konfliktu Ruska a Turecka, které je členem NATO.

Související obsah

Předtím, než vstoupilo dohodnuté příměří v platnost, Ankara oznámila, že při potyčkách se syrskými vládními silami zahynuli dva její vojáci. V odvětě Turci pobyli 21 syrských vojáků a zničili několik děl a raketometů.

Kromě klidu zbraní je v dohodě zakotvené také vytvoření nárazníkového pásma podél klíčové dálnice M4. Od 15. března by klid kolem dopravní tepny měly zajišťovat společné turecko-ruské hlídky.

Pusťte si reportáž o turecké ofenzívě v Sýrii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz