Počasí

Přes Česko přešla fronta "šnek", za ní se žene bouře Ellie i cyklóna

Od začátku roku se přes naše území přehnalo hned několik bouří. Poslední má být Ellie, která udeří nejen u nás, ale také v Německu. S sebou přinese větší oblačnost a srážky. Na horách by pak mohly být sněhové. A nevyhneme se ani silnému větru, ten by měl vydržet po celý příští týden.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se přes Česko v pátek ráno přehnala okluzní fronta připomínající šneka. Za ní se k nám blíží tlaková níže Ellie, která postupuje ze severního Německa a Polska k nám. "Teď máme hodně oblačnosti a místy srážky. O něco více jich bude během zítřejsího dne. V noci budou jen místy a zítra se začne ochlazovat," uvedl ČHMÚ. 

V pátek tak bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. "Nad 1000 metrů srážky sněhové. Postupně očekáváme od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Hranice sněžení se během dne sníží na 600 metrů nad mořem. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 6 až 10 °C. Fouká mírný jihozápadní vítr o rychlosti do 25 km/h, jen přechodně čerstvý s nárazy kolem 45 km/h, na horách 75 km/h," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu. 

Před bouří varuje také Německo, které vydalo výstrahu. Déšť zasáhne hlavně Sársko a Porýní-Falc. Během čtyřiadvaceti hodin by mohlo spadnout až šedesát milimetrů srážek. Na horách pak napadne čerstvý sníh. 

Související obsah

Po Ellie do Česka dorazí cyklóna. "V příštím týdnu bude pokračovat západní čerstvé proudění – takže nás budou i nadále ovlivňovat jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi postupujícími přes Atlantik (včetně té nad Islandem)," dodala Honsová. 

Připravit se musíme na oblačnost a srážky. Vítr vydrží v Česku i další dny. "Od úterý do čtvrtka bude foukat čerstvý vítr s nárazy až kolem 70 km/h," doplnila Honsová.

Podívejte se na předpověď počasí na čtvrtek 6. března:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz