Ekonomika

Koronavirus drtí české podnikatele! Žádají pomoc od premiéra a ministrů

Koronavirus drtí české podnikatele! Žádají pomoc od premiéra a ministrů
Zdroj: Getty Images

Omezení ve spojitosti s koronavirem dopadají na české zaměstnavatele. Z Itálie se má vrátit na 16,5 tisíce lidí, kteří ale mají zůstat 14 dní doma. A mají nárok na 60 procent průměrného platu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro podnikatele připravilo pomoc.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) a příslušná ministerstva k vyjádření, jakým způsobem pomohou podnikatelům srovnat ztráty vzniklé v souvislosti s šířením Covid-19.


"Nežádáme kompenzaci ztrát zisku, ale chceme kompenzaci a úlevu v mimořádných nezaviněných nákladech spojených s naprosto mimořádnou situací tak, aby to podnikatelé přežili a mohli pak hned zase v podnikání, vytvářením hodnot, poskytováním práce zaměstnancům a placením daní státu pokračovat,“ vysvětlila generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Související obsah

Podle Asociace znamená zastavení výroby na jediný měsíc propad v ročním obratu o deset procent a v zisku až o pětinu. To může mít zásadní vliv i na ekonomiku státu.


Zastání mají podnikatelé u opozice. "Žádáme vládu v zájmu ochrany veřejného zdraví, aby neprodleně ujistila všechny zaměstnavatele, že jim bude kompenzovat mzdové náklady vzniklé v souvislosti s překážkou v práci vzniklou kvůli koronaviru,“ prohlásila v pátek předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Související obsah

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravuje programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů. "Celková finanční podpora podnikatelům postiženým koronavirem by mohla být půl miliardy korun, případně bychom ji navýšili až na miliardu," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).


"Je připravený program na rychlé čerpání bezúročných půjček s ročním odkladem splátek. Půjčka by měla být vyřízená v řádu několika dní," popsal Havlíček na nedělní tiskové konferenci k situaci v Česku ve spojitosti s koronavirem. Premiér a ministr průmyslu a obchodu se v pondělí setkají se zástupci cestovních kanceláří, podnikatelských a živnostnických asociací a organizací a s Hospodářskou komorou.

Podívejte se na reportáž televize Nova ohledně prevence proti šíření koronaviru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz