Domácí

Matky zuří, chtějí zavřít i mateřské školy. "Nejmenší děti jsou rukojmí!"

Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol od středy zůstanou doma. Zrušená výuka se však netýká předškolního vzdělávání, což vyvolalo bouřlivou reakci. Mnozí rodiče rozhodnutí vlády kritizují a požadují, aby byly uzavřené i mateřské školy.

Rozhodnutí zrušit výuku na základních, středních a vyšších odborných školách padlo v úterý dopoledne po zasedání Bezpečnostní rady státu. Předškolní vzdělávání však z opatření bylo vyňato. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se jedná o malé kolektivy, omezení by se navíc zásadně dotklo rodičů, kteří například nemají hlídání, a přesto musí do práce. 

Rodičům se však vláda tímto rozhodnutím příliš nezavděčila. Podle mnohých z nich jsou nejmenší děti nejzranitelnější, a uzavření škol se tak mělo dotknout především právě jich. "Připadá vám normální ohrozit ty nejmenší děti ve školkách, protože dle vašeho názoru nejsou ohrožené? Opravdu tu mluvíme o těch nejmenších dětech, které nemají žádnou imunitu a chodí do školek neustále nemocné?" rozčiluje se na facebooku paní Katka.

"A ty nejmenší děti v mateřských školách si vzal stát jako rukojmí? Koukejte to napravit!" vzkazuje vládě pan Joseph. "Je směšné říci, že v mateřských školkách není mnoho dětí," dodává paní Soňa.

Přestože v mateřských školách výuka zrušena nebyla, některé z nich vyzývají rodiče, aby si své ratolesti, pokud možno, nechávali doma. "Prosíme všechny rodiče, aby, bude-li to možné, nechali své děti tento týden doma. Jedná se o druhý týden po skončení jarních prázdnin, který může být zásadní v souvislosti s inkubační dobou. Pro děti, které nemohou zůstat doma, je MŠ v provozu," vyzývá rodiče MŠ Na Okraji, která se nachází v Praze 6.

"Prosíme rodiče, kteří mají staršího sourozence v ZŠ, aby si nechali doma i mladší děti z důvodu minimalizování rizika rozšiřováním možné nákazy. Rodiče, kteří mají tu možnost prosíme, aby svoje děti nevodili do kolektivu dětí mateřské školy," stojí na stránkách mateřské školky v Hostivicích.

Související obsah

Jiné školky tuto výzvu neuvádějí, informovaly však o zvýšených hygienických opatřeních. "Všechny děti si ráno po příchodu do školky umyjí ruce mýdlem. Do odvolání nedovolujeme dětem přinášet žádné hračky z domova – výjimkou je plyšák na spaní, pokud se bez něj dítě neobejde (bude ale uložen v balíčku s lůžkovinami)," uvedla MŠ Blatenská v Praze 4.

"V rámci úklidu jsme zařadili častější ošetřování povrchů, klik, vypínačů, apod. desinfekčními prostředky. Děti jsou neustále vedeny k hygieně rukou a je kontrolováno její správné provedení," informovala mateřská škola v obci Nespeky.

Mnozí rodiče však nesouhlasí ani se zrušení výuky na základních školách. "Tohle je fakt špatně. Děti budou doma a rodiče v práci?" stěžuje si paní Pavla. "Co mají dělat ti, kteří nemají kam dát děti, až se zítra uzavřou školy?" zoufá si paní Stanislava. Podle ministra zdravotnictví mají rodiče nárok na odškodné. Více si o tom můžete přečíst ZDE.

Mateřské školy v Plzni omezují provoz na dobu neurčitou, podívejte se na reportáž TV Nova:

Plánuje vláda zavírat mateřské školky po celé zemi? 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz